ARCHITEKTURA

Jest piękny. Biały wieżowiec w Gdyni od Grupa 5 Architekci

To jedna z największych inwestycji w Gdyni. W śródmieściu zbudowany zostanie kompleks budynków z charakterystyczną dominantą. Biały wieżowiec będzie miał około 120 metrów wysokości, dzięki czemu będzie dobrze widoczny w panoramie miasta.

Projekt przygotowali architekci z pracowni Grupa 5 Architekci. Ich pomysł na nowoczesny kompleks zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektonicznym ogłoszonym przez dewelopera – Grupę Allcon. Przygotowana koncepcja dotyczy zabudowy przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej, w pobliżu Centrum Handlowego Riviera. W sumie w finale konkursu rywalizowało sześć propozycji zgłoszonych przez pracownie RMJM z Wielkiej Brytanii, MVRDV z Holandii, warszawskie APA Wojciechowski, katowickie biuro ARUP Architekci oraz konsorcjum sopockiego Roark Studio i gdyńskiego BJK Architekci. Zwyciężyła jednak propozycja Grupy 5 Architekci.

W ramach inwestycji na terenie liczącym dwa hektary powierzchni powstanie nowa przestrzeń handlowa, biurowa i mieszkalna. To w sumie 55 tysięcy m kw. nowej architektury.

Dzięki tej inwestycji zmieni się oblicze Gdyni. Ta jej część, która jest położona po zachodniej stronie torów SKM, zyska wyraziste oblicze i prestiżowy charakter. Śmiała i twórcza architektura i urbanistyka, zaproponowana w zwycięskiej pracy, wpisuje się harmonijnie w tkankę miejską środmieścia. Cieszę się, że do konkursu zaproszone zostały pracownie architektoniczne nie tylko o renomie ogólnopolskiej, ale też europejskiej i światowej. Dzięki temu efekt odzwierciedla najlepsze i aktualne trendy w projektowaniu przestrzeni miejskich – mówił prezydent miasta Wojciech Szczurek podczas ceremonii ogłoszenia wyników.

W ramach inwestycji zbudowane zostaną przestrzenie otwarte, dostępne dla wszystkich mieszkańców. To nie tylko skwery o wielkomiejskim charakterze, ale też kameralne, zielone dziedzińce połączone chodnikami i ścieżkami dla rowerzystów.

W Jury konkursu zasiedli członkowie Pomorskiej Izby Architektów, przedstawiciele Miasta Gdyni oraz przedstawiciele inwestora – grupy Allcon. Eksperci zwracali uwagę na walory architektoniczno-urbanistyczne koncepcji, oceniając między innymi czytelność i estetykę zaproponowanych rozwiązań, pomysłowość w kształtowaniu komunikacji pieszej, aranżację terenów zielonych i rekreacyjnych oraz powiązanie ich z otaczającymi zalesionymi wzgórzami. Oceniana była również funkcjonalność koncepcji.

Główną inspiracją była dla nas modernistyczna spuścizna jednorodnej i charakterystycznej architektury Gdyni z czasów międzywojennych. Z drugiej strony chcieliśmy odnieść się do nowoczesnego miasta portowego i płynnego powiązania współczesnej architektury z krajobrazem przelewającym się ze wzgórz w kierunku drogi Gdyńskiej – powiedział Roman Dziedziejko, członek zarządu oraz wspólnik Grupa 5 Architekci.

Zespół Grupa 5 Architekci chciał stworzyć zabudowę, wewnątrz której wielkomiejska skala przenikać się będzie z kameralnymi przestrzeniami krajobrazowymi. W kompleksie znajdą się liczne zielone tarasy, część z nich na wyższych kondygnacjach budynków. Architekci mają nadzieję, że inwestycja stanie się architektoniczną wizytówką Gdyni i ważnym punktem w jej identyfikacji.

Jury konkursu przyznało wyróżnienie projektowi autorstwa MVRDV. Wizualizacje propozycji Holendrów znajdziecie w niższej części artykułu.

Inwestor szacuje, że proces projektowania inwestycji oraz uzyskania wszelkich pozwoleń do budowy zajmie około dwóch lat.

Czytaj więcej: Wieżowiec | Architektura | Biurowiec | Mieszkanie | Gdynia

Wyżej zwycięski projekt autorstwa biura Grupa 5 Architekci
Projekt MVRDV z honorowym wyróżnieniem
Projekt MVRDV z honorowym wyróżnieniem

źródło: Grupa 5 Architekci

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej