ARCHITEKTURA

Jest w otoczeniu natury. Nowoczesny dom w Beskidach

To nowy projekt pracowni RS+ Robert Skitek. Dom w Beskidach ma 241 m kw. powierzchni. Zespół architektów nadał mu nowoczesną formę i ozdobił drewnianą elewacją, która koresponduje z najbliższym otoczeniem.

Budynek powstał w malowniczym krajobrazie Beskidu Żywieckiego na terenie o dużym nachyleniu, w otoczeniu lasu. Dom usytuowany został na działce w centralnym jej punkcie w taki sposób, aby wykorzystać jej uwarunkowania oraz uchwycić najlepszy widok na panoramę gór. Dzięki temu pomieszczenia otwierają się na dwie strony – albo na wspaniały widok gór, albo na zieloną ścianę lasu.

Charakterystyczna bryła budynku składa się z trzech segmentów o różnej wysokości. Dachy jednospadowe ułożone zostały naprzemiennie. To celowy zabieg, który pozwolił podzielić funkcjonalnie bryłę budynku. Na tych „przecięciach”, w środku powstały wąskie i długie korytarze.

Duża różnica nachylenia terenu została wykorzystana do utworzenia strefy wejściowej z garażem na poziomie niższym niż strefa mieszkalna. Strefa dzienna położona została w środkowym segmencie i rozdziela inne części budynku – segment z pokojami dla dzieci oraz strefę sypialną rodziców z łazienkami. Podstawowy program mieszkalny architekci zaprojektowali na jednym poziomie.

Strefa dzienna składa się z salonu, aneksu kuchennego i części jadalnianej. To tutaj domownicy spędzają najwięcej czasu, a dzięki dużym przeszkleniom mogą podziwiać atrakcyjne widoki. Dodatkową przestrzenią do rekreacji jest zadaszony taras z tyłu budynku. Dom w Beskidach ma też antresolę.

Wizualnym plusem są elewacje od strony południowej i północnej wykończone drewnem. Pozostałe elewacje i dach pokryto grafitową blachą na rąbek.

Autor: arch. Robert Skitek, arch. Martyna Lenart-Zygmunt

projekt wnętrz: arch. Robert Skitek, arch. Joanna Kujda

Konstrukcja: mgr inż. Marek Manjura

Architektura krajobrazu: – Kurtek landscape design studio – Tomasz Kurtek http://www.kurtek.eu

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl

_

O pracowni:

Autorska pracownia projektowa RS+ została założona w 2001 roku. Założycielem i głównym projektantem jest architekt Robert Skitek, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej (dyplom 1999), członek IARP, posiadający uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń 60/03/SLOKK/II, członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Tychach, członek Rady Muzeum Miejskiego w Tychach. Pracownię uzupełnia “+” , czyli zespół – czynnie biorący udział w tworzeniu projektu na każdym jego etapie. Zespół tworzą ambitni i odpowiedzialni ludzie, dla których projektowanie jest pasją i wielką przyjemnością. Aktualnie główny zespół projektowy razem z Robertem tworzą architektki: Martyna Lenart-Zygmunt, Patrycja Fersztorowska, Angelika Skipioł oraz studentka Daria Krzak.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Drewno | Elewacja | Minimalizm | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na kosz miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Dopracowane w każdym calu. Kolorowe wnętrze przy Placu Bema we Wrocławiu

Znajduje się w starej kamienicy. Mieszka tu para, która od dawna szukała idealnego miejsca do…

10 maja 2024

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej