ARCHITEKTURA

Jest wyjątkowe. Historia modernistycznego osiedla ZUS w Łodzi

Jego budowa rozpoczęła się na początku lat 30. XX wieku. Osiedle ZUS w Łodzi było odpowiedzią na małą liczbę mieszkań. Plan zakładał budowę kilkunastu bloków, które będą pełne nowoczesnych rozwiązań.

Projekt osiedla przygotował architekt Jan Kukulski wraz z zespołem. Osiedle miało powstało w południowej części Łodzi, wytyczono nowe ulice i park. Ten ostatni zaprojektował architekt krajobrazu Stefan Rogowicz. Projekt zakładał budowę 14 trzypiętrowych bloków, z których ostatecznie zbudowano siedem. Część bloków powstała dla robotników, a druga część dla urzędników. Mieszkania różniły się wielkością – te mniejsze miały być cenowo korzystne dla robotników. Z kolei mieszkania urzędnicze wyposażone były w piece węglowe, instalację gazową, miały drewniane parkiety a okna i drzwi ozdobiono mosiężnymi okuciami. W części budynków powstały nawet spiżarnie i służbówki. Mieszkańcy mogli korzystać też z pralni i suszarni.

Ówczesna prasa rozpisywała się o “luksusach”, z jakich mogli korzystać mieszkańcy. Dziennik Łódzki z 1931 roku opisuje nowinkę w postaci zlewozmywaków: “duża miska, przedzielona na dwie części i posiadająca urządzenia, umożliwiające z jednej strony korzystanie z umywalni, z drugiej z miski przeznaczonej do zmywania statków kuchennych”.

Redakcja serwisu Łódź.pl wskazuje na kolejne nowinki. Wśród nich były wentylowane szafki oraz okna zespolone typu szwedzkiego, które lepiej izolowały ciepło w mieszkaniach.

Warto zobaczyć osiedle ZUS na własne oczy – ciekawej architektury jest tam więcej! Przy ulicy Sanockiej 20 stoi budynek typu galeriowiec. Charakteryzuje się tym, że do mieszkań wchodzi się nie z wewnętrznej klatki schodowej, ale z zewnętrznej galerii. Modernistyczną ikoną jest budynek przy ulicy Dygasińskiego 6. To blok z dobudowaną 8-piętrową wieżą ciśnień, którą w późniejszych latach przebudowano na mieszkania.

Z biegiem lat warto docenić ponadczasowy wygląd osiedla. Bloki są proste, nie mają ozdób, a ich charakter wynika z połączenia surowych tynków w szarym kolorze, klinkierowych cegieł na podmurówce oraz zaokrąglonych balkonów z ażurowymi balustradami.

Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Osiedle | Urbanistyka | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Osiedle ZUS w Łodzi
Osiedle ZUS w Łodzi
Osiedle ZUS w Łodzi
Osiedle ZUS w Łodzi
Galeriowiec
Galeriowiec
Dawna wieża ciśnień zmieniona na mieszkania
fot. Kobrabones, wikimedia.org, licencja CC 4.0

fot. Paweł Łacheta, źródło: ŁÓDŹ.pl

Recent Posts

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

6 maja 2024

Stroje kąpielowe na wakacje. Jak wybrać odpowiedni model?

Zbliża się lato, a wraz z nim upragnione wakacje. Stroje kąpielowe są wtedy niezbędnym elementem…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej