Categories: ARCHITEKTURA

Jordanówka z Parku Jordana w Krakowie. Zabytek czeka metamorfoza

Jordanówka – charakterystyczny budynek z Parku Jordana znów będzie cieszył oko, ale nie tylko. W 2022 roku opracowana została kompletna dokumentacja projektowo-kosztorysowa oraz wydana została decyzja pozwolenia na budowę.

Budynek jest w złym stanie technicznym, dlatego w tym momencie nie jest przedmiotem dzierżawy. Po zakończonej modernizacji możliwe będzie przeznaczenie go w dzierżawę w drodze przetargu na operatora tego miejsca. Projekt zakłada przeznaczenie tego miejsca na całoroczną kawiarnię/punkt gastronomiczny z dodatkową funkcją społeczną lub kulturalną, o której pojawienie się postulowali mieszkańcy w trakcie przeprowadzonych w ubiegłym roku przez miasto konsultacji społecznych. Zadanie będzie mogło być realizowane po zabezpieczeniu środków finansowych na ten cel.

Źródło: ZZM w Krakowie

Projekt opracowany został zgodnie z wytycznymi służb konserwatorskich. Dotyczyły one m.in. utrzymania obecnej bryły, podziałów architektonicznych oraz komunikacji. Pawilon “Jordanówka” został wybudowany w 1974 r. na podstawie projektu sporządzonego przez pracownię PW-1 biura projektów “Miastoprojekt – Kraków” w Krakowie, w miejscu zburzonego drewnianego pawilonu o tej samej nazwie. Budynek ma kształt rotundy. Posiada pełne przeszklenia w części kawiarnianej. Otoczony jest tarasem. Projekt uwzględnia modernizację tego miejsca z troską o szczegóły charakterystyczne dla obiektu, który wpisany jest do rejestru zabytków. Utrzymana zostanie chociażby drewniana podbitka podcieni, kamienna posadzka składająca się z charakterystycznych marmurów, wapieni i dolomitów, przywrócenie pierwotnej kolorystyki baru, czy specyficznych punktowych lamp w czarnych oprawach w kształcie walca.

Jordanówka przed i po renowacji. Autor zdjęcia: cracusiac i ZZM w Krakowie

Budynek będzie posiadał zaplecze sanitarne dostosowane do pełnionych funkcji, a modernizacja pozwoli na wprowadzenie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt modernizacji to stworzenie miejsca odpowiadającego na potrzeby mieszkańców odwiedzających park oraz wpisującego się w idee założyciela oraz patrona parku doktora Henryka Jordana.

Źródło: ZZM w Krakowie

Czytaj też: Architektura w Polsce | Modernizm | Wnętrza | Architektura | whiteMAD na Instagramie

Źródło: ZZM w Krakowie
Źródło: ZZM w Krakowie
Źródło: ZZM w Krakowie
Źródło: ZZM w Krakowie
Źródło: ZZM w Krakowie
Źródło: ZZM w Krakowie
Źródło: ZZM w Krakowie
Źródło: ZZM w Krakowie

Recent Posts

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej