kaplica

Kaplica w sercu lasu. Powstała z drewnianych bali! 

Projekt tej wyjątkowej konstrukcji powstał w pracowni John’a Pawson’a. Powstała kaplica to niewielka przestrzeń dla spacerowiczów i rowerzystów, która jest miejscem odpoczynku podczas podróży, a dla wierzącym miejscem, w którym mogą oddać się modlitwie i refleksji.

Kaplica powstała na obrzeżach miejscowości Unterliezheim w południowej części Niemiec. Budynek inspirowany był tradycyjnymi, bawarskimi leśniczówkami i wiejskimi chatami. Do jego wykonania wykorzystano drewniane bale pochodzące od lokalnych właścicieli lasów.

Architekt zamierzał stworzyć prostą przestrzeń, w której wędrowcy, cykliści, czy leśniczy będą mogli się zatrzymać, ogrzać albo po prostu odpocząć. Jednocześnie, budynek ze względu na swój sakralny charakter, zyskał wycięty w ścianie krzyż, który działając jak świetlik, wpuszcza do środka światło, dając ciekawy efekt. 

kaplica


Niewielkie wnętrze kaplicy ma sprzyjać kontemplacji. Wspomniany świetlik skupia uwagę, pozwala się wyciszyć i oddać przemyśleniom. W prostokątnym wnętrzu umieszczono zaledwie jedną ławkę. Siedzący mają twarze skierowane w stronę małego świetlika, które kadruje widok na ścianę drzew.

Wykorzystanie drewna sprawia, że konstrukcja dobrze wygląda w otoczeniu, a wiosną i latem zdaje się być ukryta pośród zieleni drzew. Dodatkowym atutem drewna jest możliwość rozebrania kaplicy w przyszłości. Bale z powodzeniem będzie można wykorzystać, aby wznieść inny budynek.

Czytaj też: Drewno | Minimalizm | Ciekawostki | Niemcy | whiteMAD na Instagramie

zdjęcia: Dinesen
źródło: designboom.com