PORTFOLIO

Karina Płonka i jej pomysł na Pawilon Nowych Form na EXPO 2020 w Dubaju

Karina Płonka przygotowała projekt Pawilonu Nowych Form – EXPO 2020 w Dubaju. To praca dyplomowa, która powstała na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Szuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Temat: FASHION SHOW – Pawilon Nowych Form – EXPO 2020 w Dubaju
Autor: Karina Płonka
Rok: 2018
Lokalizacja: EXPO 2020 w Dubaju
Promotor: dr Jacek Kos
Szkoła: Wydział Architektury i Wzornictwa Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

FASHION SHOW – Pawilon Nowych Form – EXPO 2020 w Dubaju – zaprojektowany został z myślą o światowej wystawie EXPO 2020, która odbędzie się w Dubaju pod hasłem „łączymy umysły, aby tworzyć przyszłość.” Największym atutem wystawy będzie pokazanie szeroko pojętej innowacyjności z różnych zakątków świata. Zaprojektowany pawilon ukaże innowacyjne technologie w zakresie odzieży, poprzez niezwykłe pokazy mody, wystawy towarzyszące, oraz odbywające się w pawilonie liczne konferencje. Wystawa w Dubaju pokaże dynamiczny rozwój ludzkości, który od czasu pierwszej światowej wystawy w Londyńskim Pałacu Kryształowym w 1851 r. zachwyca pomysłami i kreatywnością, oraz postępem. Po zakończeniu targów Pawilon Nowych Form, może przekształcić się, na wzór targów w Sewilli z 1992 r. w centrum rozwoju technologicznego. O takim zamyśle możemy przeczytać na oficjalnej stronie EXPO 2020.

Wielokulturowa społeczność Dubaju, która składa się z 200 narodowości, oraz rozwój technologiczny w architekturze budynków, stały się inspiracją do ukazania więcej niż jednego stylu projektowego. Obiekt składa się z trzech kondygnacji, odzwierciedlających takie style jak: “geometria”, “linie” ujęte w kontekście ażurów, oraz “organiczność”, która najbardziej ciekawi współczesnych projektantów. Jednak główną inspirację stanowiły wybrane kreacje współczesnych projektantów mody, m.in. Noa Raviv, Maiko Takeda, czy Iris Van Herpen, które w swoich projektach zaskakują autorskimi materiałami, czy krojami. Kolorystyka, oraz kształty projektowanych wnętrz na danej kondygnacji, to wynik obserwacji wybranych projektów modowych.

W pawilonie odnajdziemy strefy gastronomiczne, informacyjne, edukacyjne. “Serce” budynku stanowią trzy strefy pokazów mody, każdy z nich zaprojektowany został w inny sposób, tak by dać szerszą możliwość w organizacji spersonalizowanego pokazu mody. W czasie gdy nie odbywają się pokazy, swoją uwagę przyciągają wystawy towarzyszące, oraz showroom. W strefie komunikacyjnej windy, tworzą tło dla holograficznych pokazów, oraz wyświetlania informacji, np. o zbliżającym się pokazie mody.

Recent Posts

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej