Karina Płonka i jej pomysł na Pawilon Nowych Form na EXPO 2020 w Dubaju

Karina Płonka przygotowała projekt Pawilonu Nowych Form – EXPO 2020 w Dubaju. To praca dyplomowa, która powstała na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Szuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Temat: FASHION SHOW – Pawilon Nowych Form – EXPO 2020 w Dubaju
Autor: Karina Płonka
Rok: 2018
Lokalizacja: EXPO 2020 w Dubaju
Promotor: dr Jacek Kos
Szkoła: Wydział Architektury i Wzornictwa Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

FASHION SHOW – Pawilon Nowych Form – EXPO 2020 w Dubaju – zaprojektowany został z myślą o światowej wystawie EXPO 2020, która odbędzie się w Dubaju pod hasłem „łączymy umysły, aby tworzyć przyszłość.” Największym atutem wystawy będzie pokazanie szeroko pojętej innowacyjności z różnych zakątków świata. Zaprojektowany pawilon ukaże innowacyjne technologie w zakresie odzieży, poprzez niezwykłe pokazy mody, wystawy towarzyszące, oraz odbywające się w pawilonie liczne konferencje. Wystawa w Dubaju pokaże dynamiczny rozwój ludzkości, który od czasu pierwszej światowej wystawy w Londyńskim Pałacu Kryształowym w 1851 r. zachwyca pomysłami i kreatywnością, oraz postępem. Po zakończeniu targów Pawilon Nowych Form, może przekształcić się, na wzór targów w Sewilli z 1992 r. w centrum rozwoju technologicznego. O takim zamyśle możemy przeczytać na oficjalnej stronie EXPO 2020.

Wielokulturowa społeczność Dubaju, która składa się z 200 narodowości, oraz rozwój technologiczny w architekturze budynków, stały się inspiracją do ukazania więcej niż jednego stylu projektowego. Obiekt składa się z trzech kondygnacji, odzwierciedlających takie style jak: “geometria”, “linie” ujęte w kontekście ażurów, oraz “organiczność”, która najbardziej ciekawi współczesnych projektantów. Jednak główną inspirację stanowiły wybrane kreacje współczesnych projektantów mody, m.in. Noa Raviv, Maiko Takeda, czy Iris Van Herpen, które w swoich projektach zaskakują autorskimi materiałami, czy krojami. Kolorystyka, oraz kształty projektowanych wnętrz na danej kondygnacji, to wynik obserwacji wybranych projektów modowych.

W pawilonie odnajdziemy strefy gastronomiczne, informacyjne, edukacyjne. “Serce” budynku stanowią trzy strefy pokazów mody, każdy z nich zaprojektowany został w inny sposób, tak by dać szerszą możliwość w organizacji spersonalizowanego pokazu mody. W czasie gdy nie odbywają się pokazy, swoją uwagę przyciągają wystawy towarzyszące, oraz showroom. W strefie komunikacyjnej windy, tworzą tło dla holograficznych pokazów, oraz wyświetlania informacji, np. o zbliżającym się pokazie mody.