ARCHITEKTURA

Klasyka i minimalizm. Zaglądamy do mieszkania na poznańskim Grunwaldzie.

Klasyka i minimalizm – tak w dwóch słowach opisują wnętrze mieszkania na poznańskim Grunwaldzie architekci z pracowni Mute Interiors. Mimo tego, że sami dobrze czują się w wyczyszczonych i surowych wnętrzach to własne mieszkanie chcieli urządzić w nieco bardziej przytulnym klimacie. Wyzwaniem dla projektantki Mute Interiors stało się zatem stworzenie przestrzeni minimalistycznej, jednocześnie przyjemnej do przebywania na co dzień. W efekcie powstało wnętrze w stylistyce ciepłego minimalizmu, z którego aż nie chce się wychodzić!

Dominującym materiałem we wnętrzu jest obecne w każdym pomieszczeniu drewno w kolorystyce orzecha amerykańskiego. To ono nadaje całej przestrzeni ciepła i jest bazą dla uzupełniających go materiałów. Wzór drewna sam w sobie jest tak szlachetny, że nie było potrzeby umieszczania go na przekombinowanych formach.  Pojawia się na prostych zabudowach mebli kuchennych, szafki telewizyjnej czy umywalkowej, które wybrzmiewają jako minimalistyczne bryły ustawione we wnętrzu.

Drugim, bazowym elementem są winylowe panele podłogowe ułożone we wzór jodełki. One z kolei dodają całości nutę stylu klasycznego. Dodatkiem do tej stylistyki są także biżuteryjne, mosiężne elementy w formie baterii czy uchwytów.

Uzupełnieniem kolorystyki w całym wnętrzu są naturalne odcienie kremu i beżów. Pojawiają się one na wszystkich miękkich wykończeniach mebli i dodatków. Na drugi plan wybija się również wzór kamienia zastosowany na blacie kompaktowym w kuchni, czy płytkach w łazience.

W strefie dziennej stanął minimalistyczny narożnik modułowy z ruchomą pufą przestawianą zgodnie z potrzebami domowników. Nad kanapą zawisła kompozycja z 2 obrazów przestrzennych stworzonych przez samą właścicielkę mieszkania. Kwestią dyskusyjną stał się stolik kawowy. Ostatecznie postawiono na szklaną formę wprowadzającą nieco surowości całemu wnętrzu. Kropką nad „i” strefy wypoczynkowej okazało się drzewko oliwne zakupione tuż przed sesją zdjęciową.

Korytarz miał z założenia sprawiać wrażenie eksluzywności tuż po wejściu. Wyodrębniono go innym kolorem ścian i powieszno dwa duże lustra, podświetlone ciepłym światłem ledowym. Znalazło się również miejsce na podwieszoną szafkę do odkładania kluczy, która dzięki odbiciu sprawia wrażenie „wbitej” w lustro bryły. Te proste zabiegi spowodowały, że po wejściu do mieszkania czujemy się jak wchodząc do wytwornego, minimalistycznego butiku.

Obecna sypialnina była początkowo mniejszym pokojem. Została jednak powiększona, zmniejszając jednocześnie drugi pokój, który stał się przylegającą do niej garderobą. Właściciele cenią sobie przytulność i klimat sypialni w hotelowych apartamentach, dlatego i tutaj postawiono na podobny look. Pojawił się wysoki, tapicerowany zagłowek, meblarska zabudowa po obu stronach łóżka oraz biała pościel.

W łazience postawiono na jeden rodzaj płytek o pięknym, kamiennym wzorze. We wnęce zaprojektowano szafkę umywalkową, a głównym elementem we wnętrzu stała się mosiężna bateria Grohe o nieco rzeźbiarskiej formie. To w tym pomieszczeniu najbardziej wybrzmiewa klasyczny rys wnętrza.

Zarówno projektantka, jak i właściciele są fanami „czyszczenia” przestrzeni ze zbędnych przedmiotów i dekoracji. W projekcie udało się osiągnąć kompromis pomiędzy minimalistycznym wnętrzem a ciepłą, przytulną przestrzenią. Nuta surowości została nadana przez czerpiącą z natury kolorystykę i materiały. Dzięki projektowi oraz wyczuciu estetyki właścicieli powstało ponadczasowe i nienachalne wnętrze, w którym po prostu miło się przebywa.

O pracowni:
MUTE Interiors to autorska pracownia prowadzona przez architektkę wnętrz Agnieszkę Małecką. Głównym założeniem pracowni jest tworzenie wyciszających wnętrz, które stają się azylem przed przebodźcowanym światem zewnętrznym. Charakteryzuje je harmonijność oraz minimalizm w ciepłej odsłonie. W projektach pracownia łączy naturalne materiały i kolorystykę z najlepszym, ponadczasowym designem. Wnętrza tworzone są dla świadomych osób ceniących estetykę, funkcjonalność oraz wysublimowany dobór jakościowych materiałów.

źródło: Mute Interiors / https://www.mute-interiors.com 
zdjęcia: Radek Słowik / https://bilbil.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Apartament | Mieszkanie | Poznań | Minimalizm 

Recent Posts

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej