DESIGN

Lampy Dreizehngrad – tak to robią nasi sąsiedzi

Ich projekty są przemyślane od a do zet. Charakteryzuje je przejrzysta kreska i wysoka jakość wykonania. Markę Dreizehngrad, znaną z projektów oświetlenia, założył w 2010 roku Alexander Paul Finke. Nazwa pochodzi od miejsca, w którym biuro powstało i działa do dziś – jest to trzynasty stopień długości geograficznej, czyli – Drezno. Wybraliśmy kilka modeli, które spodobały nam się najbardziej.

Projektanci pracujący dla marki Dreizehngrad deklarują swoją miłość do natury i szacunek dla rzemieślniczej pracy. Nie są to puste deklaracje. Doskonale widać to na przykładzie lamp, którymi zajmują się na każdym etapie. Od pierwszej myśli – wizji w głowie, przez projekt, prototyp, aż finalnie produkt, który trafia do świadomych wartości designu klientów. Lampy produkowane są z wykorzystaniem naturalnych materiałów, a ich poszczególne elementy są ręcznie kształtowane. Niemiecki brand stawia na czysty i elegancki język, który łączy tradycję z duchem nowoczesności. Choć dla Dreizehngrad pracują różni twórcy – w tym takie tuzy dizajnu jak duet kaschkasch – główną ideę udało się przekazać na wszystkie produkty marki. Przykłady? Oto one:

INDUSTRIAL i BEAT.

Klosz zbudowany z aluminiowych płatków, światło punktowe, lecz nierażące, bo dzięki konstrukcji klosza rozproszone – albo raczej „podzielone” na łagodne pasma. Niech jednak nikogo nie zwiodą skromne odcienie szarości i oszczędna forma, przywodząca na myśl oświetlenie przemysłowe – to nie jest produkt z fabrycznej taśmy! 

Seria lamp BEAT.

Aluminium formowane jest ręcznie, co sprawia, że poszczególne egzemplarze nieznacznie różnią się między sobą, nosząc ślady mistrzowskiego dotyku rzemieślnika. Podobnie lampy z serii INDUSTRIAL, jawnie już (także nazwą) nawiązujące do wyposażenia dawnych fabryk: ich klosze z dmuchanego szkła kryształowego mogą różnić się grubością czy wręcz – choć w przypadku szkła brzmi to zaskakująco – fakturą. 


DUB.

Ten model powstał z ręcznie formowanego trzymilimetrowego aluminium, dlatego będzie nosił delikatne, unikatowe żłobienia w strukturze metalu. Dwa ostatnie modele to dzieło wspomnianego wyżej studia kaschkasch, który tworzą dwaj młodzi niemieccy projektanci: Florian Kallus i Sebastian Schneider. Ich myślenie o wzornictwie jako wypadkowej funkcji i piękna krzyżuje się tu z ideałami Dreizehngrad: czystością, przejrzystością formy i szacunkiem dla rzemiosła.

Seria lamp DUB.

FUNK i SWING.

Najbardziej wyrazista grupa projektów „Trzynastki” to lampy (stojące, wiszące, kinkiety, podłogowe) wykonane z drewna – na przykład orzechowego lub klonowego. Zostało ono  ręcznie pocięte na cienkie, giętkie arkusze (jak w walcowatych lampach FUNK) lub pasy (seria SWING, w której klosze-kosze zostały z owego forniru jakby uplecione). Tak jak w lampach szklanych i metalowych zostaje oddany hołd ręcznej pracy człowieka, tak tutaj najważniejszym bohaterem jest natura – jako źródło surowca, ale też ideał, niedościgniony wzór, do którego projektanci wciąż się odwołują. 

Lampy SWING.
Lampy SWING.
Lampa FUNK.

Naturalna uroda materiału w minimalistycznych projektach wysunięta została na plan pierwszy. Niepowtarzalny rysunek słojów, zmiany zachodzące w starzejącym się drewnie czynią wykonane z niego przedmioty niepowtarzalnymi. Można powiedzieć, że w każdej lampie zamknięta została historia drzewa, z którego powstała, i człowieka, który ją wykonał. Wszyscy słyszeliśmy zapewne określenie używane przez stolarzy albo cieśli: „drewno pracuje”. W projektach Dreizehngrad zdanie to nabiera nowego wymiaru.

Więcej lamp Dreizehngrad znajdziecie na PufaDesign.pl.

Recent Posts

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Barierkoza. Absurdalne zabezpieczenie w Szwajcarii Lwóweckiej!

Barierkoza - tak można nazwać trend stawiania niezliczonej ilości barierek, płotków, czy ogrodzeń wzdłuż ścieżek…

26 kwietnia 2024

Kościół Ducha Świętego w Tychach – sakralne arcydzieło projektu “polskiego Gaudiego”

Kościół Ducha Świętego w Tychach to niewątpliwie jeden z najbardziej oryginalnych i najciekawszych obiektów sakralnych…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej