DESIGN

Lampy wykonane z kawowych fusów. Piękne i ekologiczne!

Fusy z kawy mogą być powtórnie wykorzystane na wiele sposobów. Ostatnio wspominaliśmy o jednorazowych kubkach, wykonanych z fusów, o których przeczytacie TUTAJ. Fusy świetnie sprawdzają się również jako nawóz do roślin, a także pochłaniacz przykrych zapachów. Niestety fusy niejednokrotnie wciąż są traktowane jako niepotrzebny odpad, który trafia do śmieci. 

Chiński projektant Zhekai Zhang postanowił udowodnić, że to nie wszystkie dziedziny, w jakich mogą znaleźć kawowe fusy. Zhang postanowił zastosować technikę wywodzącą się ze starożytnych Chin tworząc lampy Coffir wykonane z fusów po kawie. Projektant zastosował technikę wypalania podobną do tej, którą wykorzystywali chińscy rzemieślnicy tworząc porcelanowe wazy i misy. Dzięki tej technice lampy wykonane z fusów zyskują charakterystyczną „niedoskonałą” fakturę, co sprawia, że każda lampa jest wyjątkowa i różni się od pozostałych. Lampy są następnie barwione specjalną mieszanką farb, które nadają im oryginalnego wyglądu przypominającego marmur. Co ciekawe lampy są wypalane w temperaturze między 700 a 1000 stopni Celsjusza.

Jak wyjaśnia na podstawie swoich badań Zhekai Zhang każdego roku na świecie wypijanych jest ponad 400 miliardów filiżanek kawy. To daje ponad 8 milionów ton fusów, które można ponownie wykorzystać. Według niego wyrzucanie zmielonych ziaren oraz fusów to nie tylko marnotrawienie cennego surowca, ale także strata energii i szkodzenie środowisku.

View Comments

  • Pani lukrecjowa szpilko: "Lampy są następnie barwione specjalną mieszanką farb, które nadają im oryginalnego wyglądu przypominającego marmur. " Ja też myślałam, po obejrzeniu zdjęcia, ze są tylko barwione kawą ;)

  • Dzień dobry,
    Nieco wprowadzili Państwo czytelników w błąd. Lampy te nie są wykonane z fusów po kawie, a jedynie malowane nimi, co po wypaleniu w piecu daje te niezwykłe efekty. Gdy wejdzie się na artykuły w języku angielskim, np. na deezen, opis różni się od tego u Państwa. Bardzo proszę o sprawdzenie.

    Pozdrawiam serdecznie,
    Katarzyna Pilna

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej