PORTFOLIO

Klosze z czerpanego papieru. Praca dyplomowa Aleksandry Polaczuk.

Nazywam się Aleksandra Polaczuk. Jestem absolwentką wzornictwa na Uniwersytecie Technologiczno – Przyrodniczym w Bydgoszczy. W ramach pracy dyplomowej zaprojektowałam klosze z czerpanego papieru. W projektowaniu najważniejsze są dla mnie funkcjonalność oraz dbałość o estetykę. Na co dzień poszukuję piękna w prostych elementach codzienności, inspiruję się nimi i projektuję. Moim projektem dyplomowym jest zestaw lamp inspirowanych techniką czerpania papieru, a promotorem mojej pracy dyplomowej jest dr Monika Rak. 

Klosze z czerpanego papieru to osłonki lamp, które zostały wykonane dzięki wykorzystaniu techniki czerpania papieru. Do ich realizacji zastosowana została masa ze składników organicznych o specjalnie przygotowanej recepturze, która pozwoliła uzyskać oryginalną fakturę oraz sposób przepuszczania światła. Zastosowanie materiałów naturalnych miało dodatkowy wpływ na efekty wizualne, a opracowanie odpowiedniej formy klosza stało się przedmiotem licznych eksperymentów i poszukiwań twórczo-projektowych. Drewniane podstawy były toczone oraz frezowane. Klosze są wymienne, a ich aplikacja jest intuicyjna.

Dostępne są cztery rozwiązania materiałowe – klosze białe, klosze z niebieskimi kwiatami bławatka lub żółtymi bądź różowymi kwiatami żarnowca, do których odpowiednio dopasowano kolor bawełnianego oplotu kabla. Zaprojektowane lampy są przeznaczone są do oświetlenia wnętrz zarówno przestrzeni prywatnych, jak i publicznych. Ręcznie wykonany papierowy klosz i drewniana podstawa pokazują, że tradycyjne rzemiosło może być inspiracją dla współczesnego wzornictwa.

To nie pierwsza praca młodych polskich projektantów, którą opisujemy w naszym serwisie. Więcej prac i projektów studentów, absolwentów i młodych twórców znajdziecie klikając TUTAJ. 

Czytaj też: Portfolio | Rośliny | Gadżety | Lampa | Ekologia

źródło: materiały prasowe / Aleksandra Polaczuk / UTP w Bydgoszczy 

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej