DESIGN

Ławki z lat 60. wróciły do centrum Warszawy. To idealne repliki

Takich ławek chcieli sami mieszkańcy. W centrum Warszawy pojawiły się charakterystyczne ławki z lat 60. To repliki wykonane na wzór ławek zaprojektowanych przez profesora Jerzego Sołtana.

Ławki z lat 60. pojawiły się na Placu Defilad – jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Ławki ustawiono w ciągu pomiędzy dworcem Warszawa Centralna a przystankiem Metro Centrum. O postawieniu ławek w tym miejscu zdecydowali sami mieszkańcy, głosując na ten projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Inwestycję zrealizował Zarząd Zieleni, który ustawił w sumie 12 ławek wykonanych na wzór projektu prof. Jerzego Sołtana. Osiem ławek ustawiono w sąsiedztwie zieleni wzdłuż pasażu W. Szymborskiej, cztery umieszczono przy wyjściu z Dworca Warszawa Śródmieście.

Projekt montażu ławek zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego pod nazwą “Mebel miejski na Placu Defilad”. Zamysłem pomysłodawczyni było przeniesienie kultowego projektu ławek z podziemi dworca na powierzchnię, tak by mogli z nich korzystać wszyscy.

Oryginalne ławki zaprojektował Jerzy Sołtan, profesor i wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Harvarda. Sołtan współpracował między innymi z Le Corbusierem i zaprojektował kilka budynków w stolicy. Wśród realizacji jego projektu można wskazać kompleks sportowy Warszawianka, bar Wenecja czy wnętrza Dworca Warszawa Śródmieście. To właśnie ten model ławek o charakterystycznej, falistej formie zdobi do dziś wnętrze dworca śródmiejskiego. Ich wyjście na powierzchnię cieszy!

Czytaj też: Warszawa | Meble miejskie | Miasto | Park

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej