Ławki z lat 60

Ławki z lat 60. wróciły do centrum Warszawy. To idealne repliki

Takich ławek chcieli sami mieszkańcy. W centrum Warszawy pojawiły się charakterystyczne ławki z lat 60. To repliki wykonane na wzór ławek zaprojektowanych przez profesora Jerzego Sołtana.

Ławki z lat 60. pojawiły się na Placu Defilad – jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Ławki ustawiono w ciągu pomiędzy dworcem Warszawa Centralna a przystankiem Metro Centrum. O postawieniu ławek w tym miejscu zdecydowali sami mieszkańcy, głosując na ten projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Inwestycję zrealizował Zarząd Zieleni, który ustawił w sumie 12 ławek wykonanych na wzór projektu prof. Jerzego Sołtana. Osiem ławek ustawiono w sąsiedztwie zieleni wzdłuż pasażu W. Szymborskiej, cztery umieszczono przy wyjściu z Dworca Warszawa Śródmieście.

Projekt montażu ławek zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego pod nazwą “Mebel miejski na Placu Defilad”. Zamysłem pomysłodawczyni było przeniesienie kultowego projektu ławek z podziemi dworca na powierzchnię, tak by mogli z nich korzystać wszyscy.

Ławki z lat 60


Oryginalne ławki zaprojektował Jerzy Sołtan, profesor i wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Harvarda. Sołtan współpracował między innymi z Le Corbusierem i zaprojektował kilka budynków w stolicy. Wśród realizacji jego projektu można wskazać kompleks sportowy Warszawianka, bar Wenecja czy wnętrza Dworca Warszawa Śródmieście. To właśnie ten model ławek o charakterystycznej, falistej formie zdobi do dziś wnętrze dworca śródmiejskiego. Ich wyjście na powierzchnię cieszy!

Czytaj też: Warszawa | Meble miejskie | Miasto | Park

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy