ARCHITEKTURA

Łazienki Rzeczne i Dzieciniec pod Słońcem w Poznaniu już po remoncie [ZDJĘCIA]

Łazienki Rzeczne i Dziedziniec Pod Słońcem wyremontowane zostały na przełomie 2019 i 2020 r. Przez pandemię oficjalne otwarcie obiektów przesunięto na jesień. Dlatego efekty prac mogą być dopiero teraz zaprezentowane szerszemu gronu.

Łazienki Rzeczne w Poznaniu zbudowane zostały w latach 1924-1925. Było to głównie miejskie kąpielisko, które dziennie odwiedzało nawet 5 tysięcy osób. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki. Działały tam również restauracje, kasy, a dozorca miał swoje niewielkie mieszkanie. Obiekt dysponował także stacją pogotowia ratunkowego. Zabytkowe Łazienki Rzeczne odzyskały blask, podczas prac przywrócono im przedwojenną formę i kolorystykę.

Łazienki Rzeczne to budynek o bardzo ciekawej historii. Cieszę się, że podczas modernizacji udało się to wyeksponować. Mimo szeroko zakrojonych prac, zachowano wiele oryginalnych elementów budynku. W dobrym stanie ocalała część podłóg, klatka schodowa, udało się także odkryć i przywrócić oryginalny kolor stolarki okiennej – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Kompleks składa się z głównego, murowanego budynku łazienek, który zbudowany został na planie kwadratu. Od zachodu zakończony jest czterokolumnowym portykiem. Od zachodniej strony prowadzą do niego szerokie schody, a od wschodniej umieszczono duży taras. Do środkowego, murowanego budynku dostawiono dwa wąskie skrzydła boczne. Podczas prac zamontowano tu windę, dzięki której z obiektu mogą korzystać osoby niepełnosprawne.

Obiekt zmienił się teraz w przestrzeń do rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw. W jednym skrzydle zaprojektowano przestrzeń biurową w ramach inkubatora przedsiębiorczości Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego. Obecnie zlokalizowane są tam dwa biura, każde o powierzchni 100 m kw. W środkowej części przygotowano powierzchnię pod całoroczną restaurację.

W ramach prac odnowiono także Dziedziniec pod Słońcem. To zabytkowy zespół budynków i ogrodu jordanowskiego, z którego korzysta obecnie Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.

Wszystkie obiekty Dziedzińca pod Słońcem przeszły gruntowną rewitalizację. Budynki zostały przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Powstał także nowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia techniczne. Zadbano o nową nawierzchnię ścieżek i odnowiono schody prowadzące do ogrodu. Wymieniono ogrodzenie. Każdy z obiektów posiada klimatyzację.

Prace obejmowały również odrestaurowanie małej architektury i ogrodu Dziecińca pod Słońcem, założonego w stylu francuskim. Eksperci DEMIURG odnowili rzeźbę “Macierzyństwo”, autorstwa polskiego rzeźbiarza Edwarda Haupta, a także odtworzyli zabytkową fontannę.  Zabytkową przestrzeń ogrodu jordanowskiego zagospodarowano tak, aby był on atrakcyjnym miejscem spacerów, wypoczynku, a przede wszystkim przestrzenią dla prowadzenia plenerowej działalności kulturalnej. W północnej części ogrodu powstał plac zabaw, a od strony ul. Piastowskiej – boiska do siatkówki plażowej.

“Dzieciniec pod Słońcem” zbudowany został w 1928 roku nad Wartą i był pierwszym w Poznaniu ogrodem jordanowskim. Zbudowany został w stylu dworkowym i otoczony francuskim ogrodem. Na dzieciniec składały się: bawialnia, jadalnia i łaźnia.

Czytaj też: Poznań | Park | Zabytek | Renowacja

źródło: UM Poznań

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej