ARCHITEKTURA

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni. Przetarg na wykonawcę ruszył!

Gdynia zyska nietypowy budynek poświęcony leśnym skarbom. Leśny Ogród Botaniczny Marszewo zbudowany zostanie z oryginalnej formie z wykorzystaniem opalonego drewna.

Budynek zaprojektował duet architektów Damian Poklewski-Koziełł i Marcin Gierbienis. Projekt powstał już pięć lat temu i zwyciężył wtedy ogólnopolski konkurs architektoniczny. Celem konkursu było wprowadzenie w istniejący obszar ogrodu zabudowy szanującej zastany leśny pejzaż.

Dla nas, jako architektów konkurs był okazją do twórczego rozwinięcia założeń, towarzyszących nam od początku działalności, których celem jest architektura samowystarczalna, zrównoważona energetycznie, bezpieczna dla ludzi i środowiska, w którym żyjemy i pięknie wpisująca się w otaczającą nas przestrzeń krajobrazową – wspominają architekci Damian Poklewski-Koziełł i Marcin Gierbienis.

Z projektem wiąże się kilka ciekawostek. Obiekt został zaprojektowany w mało znanej w Polsce technologii cross laminated timber (CLT). Technologia ta polega na krzyżowym sklejeniu warstw desek, dzięki czemu uzyskujemy materiał o wytrzymałości porównywalnej do stali i betonu. Co pozwala na budowę nawet trzydziestopiętrowych wieżowców. Już samo wejście do pomieszczenia wykonanego w technologii CLT wywołuje przyjazną reakcję naszych zmysłów. Czuć zapach drewna, a także można dotknąć jego struktury. Istotny jest aspekt ekologiczny – niski ślad węglowy.

Lasy w procesie fotosyntezy pozyskują z atmosfery dwutlenek węgla, dlatego też uznaje się je za jego rezerwuar. Metr sześcienny drewna ma zdolność do gromadzenia jednej tony dwutlenku węgla – zapewniają architekci. Nadleśnictwo jednocześnie dopuszcza złożenie oferty wariantowej na zmianę technologii wykonania konstrukcji budynku z CLT na inną drewnianą przy zachowaniu parametrów technicznych oraz standardu wykończenia, szczególnie w zakresie wizualnym budynku we wszystkich jego elementach, który powinien być zgodny z projektem pierwotnym i jego specyfikacją.

Leśny Ogród Botaniczny to miejsce, które odwiedzane ma być zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci. Organizowane będą tam zajęcia edukacyjne, które częściowo odbywać się będą w lesie, bo przyrodę najlepiej odkrywać na własne oczy.

Czytaj więcej: GdyniaDrewno | Elewacja | Rośliny

źródło: Nadleśnictwo Gdańsk

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej