Leśny Ogród Botaniczny

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni. Przetarg na wykonawcę ruszył!

Gdynia zyska nietypowy budynek poświęcony leśnym skarbom. Leśny Ogród Botaniczny Marszewo zbudowany zostanie z oryginalnej formie z wykorzystaniem opalonego drewna.

Budynek zaprojektował duet architektów Damian Poklewski-Koziełł i Marcin Gierbienis. Projekt powstał już pięć lat temu i zwyciężył wtedy ogólnopolski konkurs architektoniczny. Celem konkursu było wprowadzenie w istniejący obszar ogrodu zabudowy szanującej zastany leśny pejzaż.

Dla nas, jako architektów konkurs był okazją do twórczego rozwinięcia założeń, towarzyszących nam od początku działalności, których celem jest architektura samowystarczalna, zrównoważona energetycznie, bezpieczna dla ludzi i środowiska, w którym żyjemy i pięknie wpisująca się w otaczającą nas przestrzeń krajobrazową – wspominają architekci Damian Poklewski-Koziełł i Marcin Gierbienis.

Z projektem wiąże się kilka ciekawostek. Obiekt został zaprojektowany w mało znanej w Polsce technologii cross laminated timber (CLT). Technologia ta polega na krzyżowym sklejeniu warstw desek, dzięki czemu uzyskujemy materiał o wytrzymałości porównywalnej do stali i betonu. Co pozwala na budowę nawet trzydziestopiętrowych wieżowców. Już samo wejście do pomieszczenia wykonanego w technologii CLT wywołuje przyjazną reakcję naszych zmysłów. Czuć zapach drewna, a także można dotknąć jego struktury. Istotny jest aspekt ekologiczny – niski ślad węglowy.

Leśny Ogród Botaniczny


Lasy w procesie fotosyntezy pozyskują z atmosfery dwutlenek węgla, dlatego też uznaje się je za jego rezerwuar. Metr sześcienny drewna ma zdolność do gromadzenia jednej tony dwutlenku węgla – zapewniają architekci. Nadleśnictwo jednocześnie dopuszcza złożenie oferty wariantowej na zmianę technologii wykonania konstrukcji budynku z CLT na inną drewnianą przy zachowaniu parametrów technicznych oraz standardu wykończenia, szczególnie w zakresie wizualnym budynku we wszystkich jego elementach, który powinien być zgodny z projektem pierwotnym i jego specyfikacją.

Leśny Ogród Botaniczny to miejsce, które odwiedzane ma być zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci. Organizowane będą tam zajęcia edukacyjne, które częściowo odbywać się będą w lesie, bo przyrodę najlepiej odkrywać na własne oczy.

Czytaj więcej: GdyniaDrewno | Elewacja | Rośliny

źródło: Nadleśnictwo Gdańsk