DESIGN

Longboard z recyklingu. Polak robi je ze skrzynek po owocach.

Ekologia to temat, który coraz chętniej podejmują się projektanci na całym świecie. Zmiany klimatu, ceny paliw kopalnych, a także wymieranie gatunków, czy nadmierna ilość produkowanych odpadów to problem, który porusza ludzi na całym świecie. Nie inaczej jest w Polsce. Wie to Sławomir Mateo Kotecki Mino, który zaprojektował i stworzył longboard z recyklingu wykonany z odzyskanego drewna. 

Free-ride to projekt, który ma na celu promowanie ekologicznych środków transportu w środowiskach, których nie stać na zakup nowego longboarda. Cena longboarda z recyklingu może być o 75% mniejsza niż cena nowej deski. Projekt przedstawia idee “zrób to sam”, czyli pokazuje jak można samemu zbudować w domowych warunkach deskę longboard’ową.

Materiał budulcowy potrzebny, aby stworzyć własny longboard z recyklingu to deski odzyskane z drewnianych skrzynek służących do transportu owoców i warzyw. Często lokalne warzywniaki pozbywają się skrzynek. Przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy jaka wartość kryje się w wyrzuconym drewnie i jakie ekstramalne drugie życie może mieć skrzynka.

O autorze projektu: 

Sławomir Mateo Kotecki Mino: ciekawostką o mnie jest fakt, że moim równoprawnym imieniem jest również – Mateo, które dostałem od rodziny z południowej ameryki, gdzie się urodziłem. Dzięki pochodzeniu, edukację wczesnoszkolną zdobywałem w Ekwadorze, Francji oraz Polsce. Zróżnicowane środowiska od najmłodszych lat otwierały we mnie kreatywne spojrzenie, co zaowocowało decyzją o studiach projektowych. Z wykształcenia jestem architektem, ukończyłem Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Poznańskiej. W życiu zawodowym nie ograniczam się tylko do architektury, działania kreatywne również przekładam na projekty nietypowych form użytkowych. W wolnej chwili poza podróżami tworzę koncepcje projektów i własne ilustracje. Moje zainteresowania z zakresu obróbki drewna finalizuję zdobywaniem tytułu czeladnika ciesielstwa oraz stolarstwa pod okiem doświadczonego mistrza. Więcej prac Sławomira znajdziecie TUTAJ. 

źródło: materiały prasowe 

 

Recent Posts

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej