Categories: ARCHITEKTURA

Ma mnóstwo przeszkleń. Dom SAMURAI projektu Marcina Tomaszewskiego

SAMURAI House to nowa realizacja pracowni REFORM Architects, której założycielem jest Marcin Tomaszewski. Nowoczesny dom został zaprojektowany z dbałością o każdy detal. To nowoczesna willa z ogrodem, idealna dla fanów modernistycznej architektury. Jej projekt powstał w oparciu o kodeks Bushido.

Cechami charakterystycznymi, przedstawiającymi uczciwość domu jest detal architektoniczny oraz najlepszej jakości materiały wykończeniowe. Dzięki nietuzinkowemu podejściu architekta dom otrzymał kształt „idealnego prostokąta” czyli kwadratu. Został utrzymany w niebywałej równowadze dzięki swoim zasadom i porządkowi. Rzetelnie zaprojektowane dzieło budzi szacunek i podziw ponieważ stoi za nim praca, jakość, niezawodność które współgrają ze sobą określając budynek i wnętrze. Marcin Tomaszewski świadomie i rozważnie zaprojektował przestrzeń w taki sposób, aby wykorzystać potencjał natury:

Od zawsze wiadomo, że natura pomaga odczuwać wiele pozytywnych emocji takich jak spokój, radość, kreatywność. Może również ułatwiać koncentrację – mówi architekt.

W centralnej części budynku znajduje się patio w formie szklanej studni, gdzie mieszkańcy mają ciągły oraz namacalny kontakt z przyrodą. Przez przeszklenia mogą podziwiać uroki mijających pór roku. Od strony technicznej projektant miał na celu wpuścić do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła. Designer ukształtował przestrzeń tak, aby w całości była atrakcyjna wizualnie i przyjazna naturze. To miejsce, w którym architektura łączy się z naturą.

W swojej pracy Tomaszewski nie boi się wyzwań i sięga po nowoczesne rozwiązania. Zdarza się, że klienci nie są przekonani do pierwszej propozycji projektu, jednak po paru spotkaniach i rozmowach udaje się ich przekonać do prezentowanych rozwiązań. Zaprojektowany dom jest integralny ze swoimi mieszkańcami mimo monumentalnej budowy, jego spokój porządek i równowaga nadają mu sporo ciepła. Jego mieszkańcy czują się w nim bezpiecznie i komfortowo.

Według Bushido, ten kto stracił honor, uczynił swoje życie bezwartościowym i nie zasługuje na kontynuowanie go. Tak samo jak dom bez mieszkańców, jego dusza, jest pusta, dopiero z domownikami tworzy nierozerwalną całość, współoddziaływają na siebie. Samurai house to duży komfort i harmonia życia – dodaje autor projektu.

Holistyczny proces projektowania przez architekta polegał na wielopłaszczyznowej współpracy, dużym zaangażowaniu na każdym etapie procesu twórczego. Projektant zajął się całością  jak i zrównoważonym podejściem, z uwzględnieniem wpływu na zdrowie użytkowników oraz środowisko naturalne, na szczerość relacji i harmonię, która wypełnia każdy zakątek budynku.

Dom jest niezawodny i komfortowy, oddany swoim właścicielom. Służy im rzetelnie tak długo, jak sami mieszkańcy będą sobie tego życzyć – to najwyższy wyraz lojalności. Tomaszewski poznał i zrozumiał potrzeby właścicieli po to, aby projekt będący ich architektonicznym portretem, mógł wplatać weń skrawki ich pasji. Wszystko po to, aby dom spełniał w 100 proc. oczekiwania swoich mieszkańców i aby mieszkanie w nim można było pokochać.

GI – Absolutna równowaga i uczciwość

REI – Respekt

YU – Odwaga

MEIYO – Honor

JIN –Miłość

MAKOTO – Szczerość

CHUGI – Oddanie lojalność

Koncepcja projektu wywodzi się od japońskiego słowa samurai. Prócz restrykcyjnych zasad kodeksu Bushido, którymi kierowano się tworząc obiekt, architekt zaimplementował symbol Samuraja w elewacji budynku. Precyzyjnie zarysowane kreski tworzą bezpośrednie nawiązanie do kaligrafii tego terminu.

Samurai House jest przykładem harmonijnego połączenia nowoczesnego projektu z naturalnym otoczeniem. Dzięki wielkopowierzchniowym przeszkleniom, odnosimy wrażenie że to co jest na zewnątrz, staje się naturalnym przedłużeniem domu. To nie tylko miejsce do życia, ale również ikona, która reprezentuje pewność siebie, oddanie i siłę charakteru. Dokładnie te same cechy i wartości przypisane były do najwybitniejszych wojowników.

projekt: REFORM Architekt

zdjęcia: Piotr Krajewski (www.pkrajewski.pl)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wille i rezydencje  | Minimalizm | Modernizm | REFORM Architekt | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej