ARCHITEKTURA

Warszawa: mieszkanie w przedwojennej kamienicy od Fuga Architektura

Mieszkanie w przedwojennej kamienicy od Fuga Architektura to nie tylko eleganckie i proste wnętrze, ale także szacunek do historii miejsca. Przedwojenna kamienica projektu Lipsztata, która jako jedna z niewielu przetrwała wojnę, w 1939 roku stała w zasadzie na pustkowiu – obecnie tętniącym życiem warszawskim Mokotowie. “My po latach od wzniesienia jej dla Hirsza Suchowolskiego miałyśmy ogromną przyjemność zaprojektować wnętrza jednego z mieszkań. Zaproponowałyśmy niemałą rewolucję w układzie pomieszczeń, które przez lata straciły na funkcjonalności przez zmianę modelu życia rodziny.” – mówią architekci z pracowni Fuga Architektura 

Część elementów w mieszkaniu pozostała jednak bez zmian, aby zachować ducha czasu. Kuchnię przeniesiono do sypialni, łazienkę zaproponowano w holu, w salonie zrobiono sypialnię, w służbówce garderobę, a w kuchni pokój dla Maleństwa, które pojawiło się w trakcie trwania projektu. 

Inwestorzy marzyli, aby zostawić część historycznych elementów, dzięki czemu udało się zachować ducha kamienicy. Nowoczesności dodały elementy w stylu art-deco. Dębowe fronty zabudowy kuchennej korespondują z drewnianym parkietem w mieszkaniu. 

Fronty wiszących szafek wykonane są z postarzanego lustra co nadaje im lekkości. Dzięki temu, że nie są do sufitu, nie ciążą nad zabudową kuchenną.W mieszkaniu przeplatają się elementy stare, odrestaurowane z nowoczesnymi – oddaje to ducha mieszkania – przedwojenne mieszkanie z nowym podziałem pomieszczeń dostosowanym do współczesnego sposobu funkcjonowania. 

Aby rozjaśnić kuchnię i hol nad wysoką zabudową kuchenną wykonałyśmy świetlik – nawiązanie do dawnych rozwiązań, które tutaj sprawdziło się idealnie. Blat stolika kawowego nawiązuje do przeszkleń w drzwiach. 

Welurowa kanapa w kolorze butelkowej zieleni koresponduje z tapicerką krzeseł, a nogi stolika kawowego z wykończeniem lampy nad stołem.W dwóch pomieszczeniach w mieszkaniu były położone oryginalne, warszawskie gorseciki – małe kafelki podłogowe o wklęsłej i wypukłej linii, do których miłością zaraziła naszą architektkę profesorka na studiach na warszawskiej ASP. Niestety części płytek było nie do odratowania, dlatego też w nowej kuchni ułożyłyśmy na posadzce nowe gorseciki wyprodukowane w niewielkiej, podwarszawskiej manufakturze. 

Zaoblona na boku dębowa zabudowa kuchenna łagodnie wchodzi w przestrzeń salonu. Detal uchwytu frezowanego we froncie nawiązuje do dawnej sztuki meblarskiej. Kamienny blat to wybór Inwestorów, który również pokochałyśmy. Komplet czterech odrestaurowanych krzeseł w towarzystwie tekowego stołu z ubiegłego wieku pięknie się komponują z lampą projektu Louisa Weisdorfa z lat siedemdziesiątych.

Łóżko w sypialni powstało na zamówienie u zaprzyjaźnionego z naszą pracownią tapicera.Geometryczna tapeta nawiązująca do stylu art deco na ścianie jest wydrukowana zgodnie z XIX-wiecznymi tradycjami. Odrestaurowane stoliki nocne z przepięknym detalem uchwytu idealnie wkomponowały się w przestrzeń sypialni. 

Łazienka powstała w miejscu dawnego holu. Płytki na podłodze nawiązuje kolorystyką do gorsecików zastanych w mieszkaniu. Złota armatura i uchwyty przywodzą na myśl ulubiony przez Inwestorów styl art-deco. Drzwi do pokoi z pięknymi przeszkleniami i drewniana, dębowa posadzka układana we wzór klasycznej jodły to elementy, na których bardzo nam zależało, aby je zachować i odrestaurować.

Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Warszawa | Kamienica

źródło: Fuga Architektura 

View Comments

  • Szkoda, że przy tych projektach mieszkań po "przeróbkach" nie pokazujecie rzutu z góry przed i po. Łatwiej byłoby sobie wyobrazić, to jak przestrzeń została wykorzystana. Pozdrawiam

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej