ARCHITEKTURA

Minęło 10 lat od rewitalizacji. Tak wyglądała Stara Kopalnia w Wałbrzychu

To przykład udanej rewitalizacji. Stara Kopalnia Węgla Kamiennego “Julia” w Wałbrzychu stała się miejscem, w którym łączą się nauka, kultura i sztuka. Ponad dekadę temu zabudowania były zrujnowane i straszyły, dziś dawna kopalnia jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców.

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki powstało dzięki przebudowie pozostałości po dawnej kopalni węgla kamiennego KWK Julia. To był jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych kompleksów poprzemysłowych z przełomu XIX i XX wieku na Dolnym Śląsku. Transformacja dawnej kopalni w nowoczesny obiekt była możliwa za sprawą projektu opracowanego przez architektów Nizio Design International.

Zadaniem architektów było ożywienie dawnych budynków, ale już z innymi funkcjami. W sumie rewitalizacja objęła obszar o wielkości 4 hektarów, 16 historycznych budynków oraz ponad 2,5 km podziemnej trasy turystycznej. Ta ostatnia znajduje się w XVIII-wiecznej “Lisiej sztolni”.

Pokopalniane budynki zyskały nowe funkcje. Dla obiektów tych architekci przygotowali projekty ekspozycji wewnętrznych oraz przebudowy. Obok obiektów muzealnych, powierzchni ekspozycyjnych, sal edukacyjnych i warsztatowych znajdują się tu także przestrzenie komercyjne, np. restauracja stylizowana na górniczą kantynę. Nowoczesnym elementom architektonicznym towarzyszy odnowione wyposażenie dawnej kopalni: silniki, pompy, wentylatory czy zmodernizowane elementy podziemnego transportu.

Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego kompleksu nastąpiło w listopadzie 2014 r. Skala przeprowadzonych zmian do dziś robi wrażenie. Nic więc dziwnego, że Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu zdobyło kilka ważnych nagród i wyróżnień, między innymi: laur Highly Commended w kategorii Public Service Architecture w międzynarodowym konkursie European Property Awards (2015), Grand Prix oraz Pierwszą Nagrodę w kategorii obiektów rewaloryzowanych podczas Dolnośląskiego Festiwalu Architektury (DOFA). Kopalnia znalazła się także wśród 100 „ważnych i przełomowych realizacji współczesnej polskiej architektury” wyróżnionych na mapie „Mozaika lokalnych tożsamości”, którą wydał Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (2024).

Projekt rewitalizacji przygotował zespół Nizio Design International we współpracy z WPA Wilisowski.

źródło zdjęć: Nizio Design International

Czytaj też: Zabytek | Metamorfoza | Cegła | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie

Stara Kopalnia w Wałbrzychu obecnie:

fot. Lech Kwartowicz
fot. Lech Kwartowicz
fot. Lech Kwartowicz
fot. Lech Kwartowicz
fot. Lech Kwartowicz
fot. Lech Kwartowicz
fot. Lech Kwartowicz
fot. Lech Kwartowicz

Archiwalne zdjęcia:

 

Recent Posts

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na kosz miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Dopracowane w każdym calu. Kolorowe wnętrze przy Placu Bema we Wrocławiu

Znajduje się w starej kamienicy. Mieszka tu para, która od dawna szukała idealnego miejsca do…

10 maja 2024

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej