DESIGN

Polski projektant stworzył płytki z odpadów kawowych. Poznajcie Tumicoffee

Marek Kuźmiński opracował sposób wtórnego wykorzystania odpadów kawowych, które zmienił w eleganckie płytki. Projekt Tumnicoffee udowadnia, że pozorne śmieci z powodzeniem mogą zdobić ściany kawiarni i restauracji.

W dobie zmieniającego się klimatu szalenie ważne jest pamiętanie o ekologii. Ogromne znaczenie ma tutaj innowacyjne podejście do wytworzonych już surowców, które tylko pozornie można uznać za śmieci. Taka właśnie idea przyświecała Markowi Kuźmińskiemu z Akademii Sztuk Pięknych imienia Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Młody projektant wpadł na pomysł, dzięki któremu odpad kawowy zmienił w wytrzymałe płytki.

Do stworzenia płytek projektant wykorzystał fusy po kawie, które połączył z żywicą. Opracowany komponent posłużył mu do wyprodukowania wytrzymałych płytek, dzięki którym nie tylko ograniczył ilość śmieci, ale stworzył materiał, który z powodzeniem może zdobić wnętrza kawiarni, restauracji i domów.

Projektant wskazuje, że wykorzystanie takich płytek w kawiarni, z których pochodzą odpady kawowe może nadać indywidualny charakter lokalu. Teraz piłeczka jest po stronie architektów wnętrz, którzy będą wiedzieć najlepiej, jak ponownie wykorzystać płytki projektując wystrój pomieszczeń.

Projekt Polaka można było zobaczyć podczas wystawy „Young Polish Designers: Studies in Reality” organizowanej przez Akademickie Centrum Designu. Wystawa, podczas której polscy projektanci prezentowali swoje projekty była elementem Dutch Design Week w Eindhoven.

Czytaj więcej: Ekologia | Recykling | Polscy projektanci | Ciekawostki

Płytki z odpadów według Marka Kuźmińskiego

źródło: Akademickie Centrum Designu

View Comments

  • Żywica epoksydowa, która została użyta w tym produkcie z tego co wiem, nie jest ekologiczna, ani biodegradowalna. Jest pochodnią ropy naftowej, więc jest toksycznym i sztucznym tworzywem. Zalewając nią fusy kawowe projektant sprawił, że fusy te, stały się niebiodegradowalne. Projekt mija się z celem.

Recent Posts

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej