Polski projektant stworzył płytki z odpadów kawowych. Poznajcie Tumicoffee

Marek Kuźmiński opracował sposób wtórnego wykorzystania odpadów kawowych, które zmienił w eleganckie płytki. Projekt Tumnicoffee udowadnia, że pozorne śmieci z powodzeniem mogą zdobić ściany kawiarni i restauracji.

W dobie zmieniającego się klimatu szalenie ważne jest pamiętanie o ekologii. Ogromne znaczenie ma tutaj innowacyjne podejście do wytworzonych już surowców, które tylko pozornie można uznać za śmieci. Taka właśnie idea przyświecała Markowi Kuźmińskiemu z Akademii Sztuk Pięknych imienia Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Młody projektant wpadł na pomysł, dzięki któremu odpad kawowy zmienił w wytrzymałe płytki.

Do stworzenia płytek projektant wykorzystał fusy po kawie, które połączył z żywicą. Opracowany komponent posłużył mu do wyprodukowania wytrzymałych płytek, dzięki którym nie tylko ograniczył ilość śmieci, ale stworzył materiał, który z powodzeniem może zdobić wnętrza kawiarni, restauracji i domów.

płytki z odpadów


Projektant wskazuje, że wykorzystanie takich płytek w kawiarni, z których pochodzą odpady kawowe może nadać indywidualny charakter lokalu. Teraz piłeczka jest po stronie architektów wnętrz, którzy będą wiedzieć najlepiej, jak ponownie wykorzystać płytki projektując wystrój pomieszczeń.

Projekt Polaka można było zobaczyć podczas wystawy „Young Polish Designers: Studies in Reality” organizowanej przez Akademickie Centrum Designu. Wystawa, podczas której polscy projektanci prezentowali swoje projekty była elementem Dutch Design Week w Eindhoven.

Czytaj więcej: Ekologia | Recykling | Polscy projektanci | Ciekawostki

płytki z odpadów
Płytki z odpadów według Marka Kuźmińskiego

źródło: Akademickie Centrum Designu