Młyn Maria we Wrocławiu. Ruina odzyska dawny blask

Młyn Maria to zabytkowy kompleks we Wrocławiu, który wkrótce odzyska dawny blask. Inwestor – warszawska firma RealCo Property Investment and Development, chce by prócz mieszkań powstały tutaj lokale usługowe, które sprawią, że miejsce zacznie tętnić życiem.

Historia młynu sięga 1242 roku, kiedy to przy ulicy Staromłyńskiej zbudowano pierwszy młyn. Przez kolejne stulecia kompleks zmieniał właścicieli i był wielokrotnie przebudowywany. Modernizacji doczekał się u progu XX wieku, dzięki czemu stał się najnowocześniejszym i największym tego typu obiektem w regionie.

Swoją pierwotną funkcję młyn przestał pełnić po II wojnie światowej. Przez długie lata z kompleksem niewiele się działo. Niedofinansowany zaczął popadać w ruinę. Teraz ma się to zmienić. Inwestor planuje zbudowanie tutaj ponad stu mieszkań, apartamentów z tarasami na dachach i lokale usługowe w przyziemiu. Te ostatnie mają sprawić, że miejsce będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców i znowu zacznie żyć. Projekt przebudowy powstał w biurze Maćków Pracownia Projektowa.

Nad projektem przebudowy sześciokondygnacyjnego kompleksu czuwa konserwator zabytków, dzięki czemu zachowa on maksymalnie dużo oryginalnych elementów. Na archiwalnych zdjęciach doskonale widać detale, które po renowacji z pewnością staną się atutem miejsca.