Categories: ARCHITEKTURA

Modernistyczny dom na Żoliborzu po remoncie. Wnętrze robi wrażenie

Remont pokazał, jak wielki potencjał tkwi w starych, modernistycznych budynkach. Dom na Żoliborzu w Warszawie zyskał nowe wnętrze. Za jego projekt odpowiada Marta Matelier, która prowadzi pracownię Matelier Autorska Pracownia Architektury Wnętrz.

Budynek położony jest w jednej z uliczek Starego Żoliborza. To skromna, modernistyczna architektura, której mocną stroną jest detal – półkoliste schody prowadzące na taras i okrągłe okna. Budynek został wyremontowany dzięki nowym właścicielom. Zachowano przedwojenne mury od strony ulicy, które znajdują się w rejestrze zabytków. Rewolucja nastąpiła wewnątrz.

Wszystko zostało w nim stworzone od podstaw. Na samym początku projektu powstał konceptualny zamysł, by zachować ducha modernizmu lat 30. XX wieku, przy jednoczesnym przełamaniu go nowoczesną formą i detalami – tłumaczy architektka.

Serce fanów dawnego wzornictwa zaczyna bić szybciej już po przekroczeniu progu. W holu wejściowym uwagę przyciąga podłoga utworzona na kształt kobierca ułożonego geometrycznie z klasycznych gorsecików. Mozaika będąca autorskim projektem Marty Matelier zmienia się i przenika i współgra z ciemną podłogą w salonie. W strefie wejścia pojawiła się nowoczesna lampa, która przełamuje rytm okrągłych, nieco historyzujących w formie pozostałych źródeł światła.

Strefę dzienną stanowi przestronny salon z aneksem kuchennym, który doświetlono okrągłym oknem. Za przesuwnymi ścianami w salonie znajduje się zabudowa kominkowa, która skrywa domowe kino. Kamienne drzwi po zamknięciu tworzą harmonijną, jednolitą taflę nad linią kominka, który sprawia, że przebywanie w tym pomieszczeniu jest relaksujące.

Wnętrze zdobi też sztuka. Tu zwracamy uwagę na duży, ponad dwumetrowej szerokości abstrakcyjny obraz. Jego geometryczne i pełne kolorów kształty zdają się przenikać do wnętrza. Obraz wykonała Marta Matelier, dlatego doskonale wpisał się on w nową aranżację przestrzeni. Kolejny obraz jej autorstwa znajduje się w gabinecie na piętrze. Minimalizm w tej części domu udało się osiągnąć dzięki zabudowie biblioteczki, której drzwi wykonano z ryflowanego szkła.

Ogromne wrażenie robi klatka schodowa. Jej wygląd pozwala na mentalną podróż do dwudziestolecia międzywojennego. Wijące się serpentyną przez trzy kondygnacje schody z finezyjną balustradą oraz wpadające przez ogromne bulaje światło, tworzą tętniące serce projektu. To architektoniczne posunięcie zachowuje historyczny charakter wnętrza oraz wzbogaca je o nowoczesność wzorowaną na nowojorskich apartamentach.

Na piętrze znalazła się główna sypialnia właścicieli. Z pokoju można przejść do garderoby i prywatnej łazienki. Druga łazienka dostępna jest dla gości. Projektantka również tutaj postawiła na łagodną formę ocieploną elementami z drewna.

projekt: Matelier (www.matelier.com)

fot. Tom Kurek (www.tomkurek.co)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Modernizm | Warszawa | Metamorfoza | Detal | whiteMAD na Instagramie

fot. Tom Kurek

Recent Posts

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej