ARCHITEKTURA

Modernizacja gdańskiej palmiarni na ostatniej prostej. Miasto szuka wykonawcy.

Rotunda palmiarni w gdańskim Parku Oliwskim to jeden z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów całego kompleksu. Przebudowa dawnej szklanej kopuły była konieczna bowiem już kilka lat temu rosnący w rotundzie 180-letni daktylowiec przebił się przez dach, a jej stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.

Kilka słów o historii palmiarni. Historia parku nierozerwalnie związana jest z powstałym na przełomie XII i XIII wieku Opactwem Cysterskim, przy którym zapewne istniał przyklasztorny ogród użytkowy. W XV wieku, w związku z wybudowaniem pałacu opackiego, ogród stopniowo zaczął zmieniać swój charakter z użytkowego na rekreacyjno-ozdobny. Budynek palmiarni położony jest w południowej części parku i stanowi jego integralną część. Już około roku 1734 w miejscu obecnej palmiarni istniał budynek oranżerii. Zlokalizowany był wzdłuż wschodniej granicy parku tzw. części francuskiej i miał rzut wydłużonego prostokąta. W latach 1899-1929 w pobliżu starej oranżerii utworzone zostało alpinarium ze sporą ilością roślin pochodzących z różnych stron świata. Także w tym okresie oranżerię przebudowano w cieplarnię z niedużą palmiarnią. W 1946 na terenie parku została założona Stacja Aklimatyzacji Roślin, a w latach 1952-1956 powstał ogród botaniczny.

Rozbiórka dawnej rotundy w Parku Oliwskim rozpoczęła się pod koniec lata w 2017 roku. Prace były konieczne ponieważ rosnące w niej rośliny na czele ze 180-letnim daktylowcem potrzebowały większego pawilonu, który nie ograniczałby ich wzrostu. To właśnie z powodu wyjątkowo szybko rosnącej palmy, podjęto decyzje o budowie nowej, wyższej o 5 m i szerszej rotundy. Nowa rotunda ma mieć ponad 24 metry wysokości. Warto zauważyć, że jest to w pełni wystarczający wymiar, bowiem palmy daktylowe dorastają do 20, maksymalnie do 22 metrów. Obiekt dostosowany zostanie również dla osób niepełnosprawnych, a jego kubatura wynosić będzie 4,4 tys. metrów sześciennych. Co ciekawe w okresie od maja do października wstęp do palmiarni będzie bezpłatny.

Rotunda palmiarni przed 2017 rokiem

Inwestycja miała się zakończyć już w 2017 roku, czyli w tym samym roku, w którym rozpoczęto modernizację. Ze względu na wyjątkowo trudną konstrukcję rotundy prace zostały kilkukrotnie przesunięte. Tak o projekcie mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska: „Skręcona konstrukcja obiektu jest prototypowa i bardzo nowoczesna, a jej wykonanie wymaga niezwykłej staranności i precyzji. Z uwagi na występujące w ostatnich latach gwałtowne zjawiska atmosferyczne podjęto decyzję o dodatkowym wzmocnieniu realizowanej obecnie palmiarni”

Kolejnym napotkanym problemem było zamontowanie przeszkleń, które mają nietypowy i trudny do zamontowania kształt. W marcu 2019 roku miasto informowało, że pierwsze przeszklenia mają zostać założone w kwietniu, jednak żaden z wykonawców nie wyraził zainteresowania udziałem w przetargu.

W poniedziałek, 19 sierpnia 2019 roku otwarto oferty w przetargu dotyczącym dokończenia przeszklenia rotundy. Na ogłoszone postępowanie odpowiedziała jedna firma. Jej oferta przekraczała jednak dość mocno zaplanowany na ten cel budżet. Firma Grand Andrzej Grygiel z Korzennej zaoferowała bowiem za dokończenie wspomnianych prac kwotę blisko 14,9 mln złotych. Tymczasem Miasto oszacowało koszt prac na 8,6 mln złotych. Przetarg unieważniono, wkrótce zostanie ogłoszony kolejny. W rezultacie zakończenie prac spodziewane jest nie prędzej niż w drugiej połowie 2020 roku.

Na koniec warto wspomnieć, że budowa nowej palmiarni w Parku Oliwskim nie powinna odbić się negatywnie na daktylowcu. Jak zapewniają urzędnicy, 180-letnie drzewo zostało na czas inwestycji okryte specjalną folią zabezpieczającą i znajduje się pod stałą obserwacją specjalistów, którzy monitorują jego stan.Projekt przebudowy kompleksu powstał w pracowni RYSY Architekci. Oliwska palmiarnia składa się w sumie z trzech budynków: rotundy, oranżerii i szklarni. W drugim etapie jej rewitalizacji przebudowany zostanie budynek oranżerii. W ramach tej inwestycji częściowo zmieniona zostanie też funkcja budynku. Powstaną m.in. salki konferencyjne, zaplecze socjalne i sanitarne, szatnie, salka warsztatowa, a także pomieszczenie przeznaczone do wystaw czasowych.

Słowo o architektach:
RYSY Architekci –  pracownia projektowa założona przez Rafała Sieraczyńskiego. Tak piszą o sobie architekci: “Architekturę rozumiemy jako innowacyjną interdyscyplinarną odpowiedź projektową na aktualne potrzeby szeroko zdefiniowanego użytkownika. Zainteresowanie naszej pracowni czynnikiem społecznymi i jego wzajemnym oddziaływaniem na architekturę prowadzi nas do ciągłego poszerzania działalności o nowe obszary. Szerokie spektrum realizowanych obiektów użyteczności publicznej i poziom skomplikowania zadania generuje interdyscyplinarność naszego zespołu projektowego.

wiz. RYSY Architekci

źródło: materiały prasowe DRMG
zdjęcia: Grzegorz Mehring/ Jerzy Pinkas / Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
wizualizacje: RYSY Architekci 

 

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej