DESIGN

Naczynia z niedopałków papierosów. Sposób na problematyczny odpad!

Naczynia z niedopałków papierosów zaprojektowała indyjska projektantka Sachi Tungare, której celem było stworzenie produktu, umożliwiającego wykorzystanie problematycznego odpadu jakim są filtry po wypalonych papierosach. Do stworzenia jednego naczynia Sachi Tungare wykorzystuje około 300 niedopałków. 

Sachi Tungare rozpoczęła swoją pracę od spaceru ulicami New Delhi w poszukiwaniu wyrzuconych na ziemię niedopałków papierosów. W zaledwie kilka godzin zebrała ponad 5 kilogramów śmieci, które postanowiła przetworzyć. Tak powstały pierwsze naczynia z niedopałków papierosów. Zaprezentowana niedawno kolekcja naczyń, waz i wazonów nazwana Jugaad składa się z 10 przedmiotów. Każdy z nich powstał z około 300 filtrów po papierosach. Jak dodaje Sachi to jednak naprawdę niewiele w porównaniu do skali problemu. Według własnych badań, każdego roku ludzie na całym świecie wyrzucają ponad 4.5 biliona niedopałków, z których znaczna część trafia do rzek, a następnie do mórz i oceanów, stwarzając gigantyczne zagrożenie dla całej morskiej flory i fauny.

“Niedopałki są tak samo złe jak plastikowe słomki, jeśli nie gorsze. Zasadniczo składają się one z plastikowych włókien octanu celulozy i papierowej okładki, wraz z mnóstwem szkodliwych toksyn i substancji chemicznych, które są wymywane przez wodę do środowiska. Te filtry octanowe z celulozy potrzebują długiego czasu na degradację i nawet wtedy rozkładają się na mikrocząsteczki, które pozostają w środowisku przez lata.” – mówi Sachi 

Warto dodać, że Sachi skupia się również na tym, by sposób przetwarzania niedopałków był ekologiczny, ekonomiczny i umożliwiał realny i korzystny wpływ na środowisko.

“Materiał, zanim zostanie rozpuszczony i zmieszany z kolorem,  jest dokładnie czyszczony przy użyciu ekologicznych środków czyszczących. Następnie produkt zostaje szybko wrzucony do form. Charakter octanu celulozy jest taki, że kiedy jego roztwór wchodzi w kontakt z wodą, tworzy się osad. Osad krzepnie w formie i oddziela się od pozostałej cieczy, która jest następnie wylewana. Tak powstają płynne, organiczne formacje, które występują w całym zbiorze.” – mówi Sachi Tungare Obecnie Sachi Tungare współpracuje z ludźmi z lokalnych szkół i centrów kultury, którzy zbierają dla niej niedopałki w ramach “sprzątania świata”. W planach jest również nawiązanie współpracy z restauracjami, barami i pubami, które mogłyby oddawać zawartość popielniczek na rzecz projektantki. Warto dodać, że kolekcja Jugaad została już doceniona na świecie. Sachi została wyróżniona między innymi na wystawie Rethinking Plastic.

Czytaj też: Ekologia | Plastik | Recykling | Naczynia | Technologia | Ciekawostki

źródło: Rethinking Plastic

View Comments

  • Czy zostały może przeprowadzone jakieś badania dotyczące ewentualnej szkodliwości korzystania z takich naczyń? Czy proces czyszczenia jest wystarczający aby pozbyć się wszystkich osadów popapierosowych? Bardzo podoba mi się pomysł, ale szczerze mówiąc chyba bałabym się podać jedzenie na nich.

    • Jak byk jest napisane, ze są stosowane "magiczne ekologiczne środki czyszczące" więc z pewnością wszystko jest bezpieczne i ekologiczne i super.
      W temacie papierosów, ponoć niektóre gatunki ptaków używają neidopałków do budowy gniazd, gdyż nikotyna odstrasza owady.

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej