ARCHITEKTURA

Najlepsza świątynia 2020. Drewniana kaplica z nagrodą ArchDaily.

To już kolejna opisywana przez nas nagroda przyznana przez najpopularniejszy serwis architekotnicznyc ArchDaily. Ostatnio opisywaliśmy najlepszą restaurację 2020 roku, która została doceniona przez amerykański portal. Przeczytacie o tym TUTAJ. A także najlepsze wnętrze 2020 roku, które trafiło do biblioteki w chińskim mieście Guizhou, o czym przeczytacie TUTAJ. W kategorii najlepsza świątynia 2020 roku zwyciężyła niemiecka kapliczka, która stanęła na skraju lasu. 

Projekt tej wyjątkowej kaplicy powstał w pracowni John’a Pawson’a, który postanowił stworzyć niewielką przestrzeń publiczną dla spacerowiczów i rowerzystów, dającą odpoczynek podczas podróży, a dla wierzących miejsce na modlitwę i refleksję. Tak wygląda najlepsza świątynia 2020 roku. 

Kaplica powstała na obrzeżach miejscowości Unterliezheim w południowej części Niemiec. Budynek inspirowany był tradycyjnymi, bawarskimi leśniczówkami i wiejskimi chatami. Do jego wykonania wykorzystano drewniane bale pochodzące od lokalnych właścicieli lasów. Architekt zamierzał stworzyć prostą przestrzeń, w której wędrowcy, rowerzyści, czy leśniczy będą mogli się zatrzymać, ogrzać albo po prostu odpocząć. Jednocześnie, budynek ze względu na swój sakralny charakter, zyskał wycięty w ścianie krzyż, który działając jak świetlik, wpuszcza do środka światło, dając ciekawy efekt. 

O architekcie: 
John Pawson spędził ponad trzydzieści lat tworząc rygorystycznie prostą architekturę, która mówi o podstawach, ale ma też skromny charakter. Jego dorobek obejmuje szeroki zakres prac. Pawson podjemuje się projektowania domów prywatnych, budynków publicznych, obiektów sakralnych, galerii, muzeów, hoteli, czy nawet wnętrz jachtów oraz przedmiotów codziennego użytku. “Czy to w skali klasztoru, domu, zwykłego kuchennego rondla, czy też wieżowca, wszystko sprowadza się do spójnego zestawu trosk o masę, objętość, powierzchnię, proporcje, połączenie, geometrię, powtarzalność, światło i rytuał. W ten sposób nawet coś tak skromnego jak widelec może stać się nośnikiem o wiele szerszych pomysłów na to, jak żyjemy i co cenimy.” – czytamy na stronie architekta

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Las | Drewno | Niemcy

źródło: archdaily.com
zdjęcia: Photography Felix Friedmann

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej