ARCHITEKTURA

Osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach walczy o tytuł najlepszego w Unii Europejskiej

Nowy Nikiszowiec to zespół wielorodzinnych budynków, który został zaprojektowany przez architektów z pracowni 22Architekci. Kompleks znajduje się w ikonicznej dzielnicy Katowic – Nikiszowiec.

Nikiszowiec to miejsce, które słynie z wyjątkowego na skalę światową osiedla z początków XX wieku przeznaczonego dla pracowników pobliskiej kopalni Giesche (Wieczorek). Nowe osiedle wprost nawiązuje do idei założenia przestrzennego, jaki jest jego odpowiednik sprzed stu lat.

Osiedle Nowy Nikiszowiec cały czas rośnie. Obecnie składa się z trzech budynków w zabudowie kwartałowej. Architekci zadbali tutaj o każdy detal i sięgnęli po elementy dekoracyjne, które są charakterystyczne dla historycznego osiedla. Warto tutaj zwrócić uwagę na elewacje w ceglanym kolorze wykonane ze szlachetnego tynku, tarasowe podwórka z ogródkami społecznymi oraz centralny plac będący trzonem osiedla, które będzie przyszłym centrum spotkań mieszkańców.

Jedną z najważniejszych i zarazem najbardziej charakterystycznych cech Nowego Nikiszowca jest jednorodna elewacja, która zarówno na zewnątrz jak i na dziedzińcach ma identyczny wyraz. Jej kolorystyka została, podobnie jak wiele innych cech, zaczerpnięta z otaczającego kontekstu gdzie dominuje cegła.

Ze względu na ograniczony budżet inwestycji musieliśmy podejść kreatywnie do kwestii uzyskania szlachetnego efektu wykończenia elewacji. Materiałem, który sprostał naszym oczekiwaniom okazał się tynk mozaikowy z domieszką kwarcu i miki – tłumaczą autorzy projektu.

W sumie w budynkach powstało 513 mieszkań wykończonych pod klucz, przeznaczonych na wynajem w ramach programu rządowego “Mieszkanie Dla Rozwoju” pilotowanego przez PFRN.

Osiedle Nowy Nikiszowiec zostało nominowane do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Osiedle | Katowice | Detal | Minimalizm

fot. Piotr Krajewski, źródło: 22Architekci

View Comments

  • Nie doliczyłam się ani jednego drzewa. Chyba nigdy nie nauczymy się projektować z myślą o jakości życia, a nie zł/mkw 😔

  • Dla mnie straszna bryła bazującą na obozowej postkomunistycznej bazie planów jak z Petersburga.... Użycie ciągle tego samego materiału na zewnątrz bez żadnego oddechu zabija to co najważniejsze w architekturze.... Oryginalność powietrze przestrzeń...

    Calosc robi bardzo przygnębiające wrażenie
    Jedna strona budynku jednego ujęcia zaczyna coś pokazywać ciekawego ale reszta jest wrazeniowo słaba

Recent Posts

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej