Wnętrze projektu Magdaleny Romanowskiej Studio
Poznaliśmy zwycięzców szóstej edycji konkursu Art in Architecture Festival. Gala finałowa zorganizowana została 15 grudnia 2022r. w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas wydarzenia poznaliśmy zwycięskie projekty pracowni architektonicznych. Fenomenalnie skomponowane z architekturą, w bardzo sugestywny sposób przedstawiały autorskie przesłania swych twórców.
Konkurs Art in Architecture Festival na stałe zapisał się w kalendarzu wydarzeń wspierających rodzimą sztukę, stając się swego rodzaju pomostem łączącym artystów z najlepszymi architektami w kraju. Organizowany przez Fundację Innowacji Społeczno-Kulturalnych, zachęca inwestorów i projektantów do współpracy z artystami przy realizacji projektów, promując wprowadzanie dzieł sztuki do przestrzeni prywatnych, publicznych oraz obiektów komercyjnych.
Setki prac zgłoszonych do czwartej edycji konkursu, oceniło w tym roku grono ekspertów, zasiadających w jury pod przewodnictwem architekta Przemo Łukasika. Wśród nich znaleźli się m.in.: architekt wnętrz Aleksander Jankowski (JiO), Piotr Kalinowski (MIXD), Inwestor Piotr Kroenke, Dora Kuć i Karina Snuszka (MoodWorks), Joanna Kulczyńska (Kulczyński Architekt), Agnieszka Leszczyńska – Mieczkowska (Art in Architecture), Krystyna Łuczak-Surówka, Maria Miland – współtwórczyni i koordynatorka Art in Architecture festival, Aleksander Roszkowski oraz Oskar Zięta. W trakcie trwania gali konkursowej z udziałem wielu znamienitych gości, laureaci otrzymali Złote Statuetki z wizerunkiem Leonarda da Vinci. Wręczono także Specjalne Wyróżnienia dla artystów, których dzieła znalazły się w każdym z nagrodzonych projektów.
IV edycja konkursu odbywała się w pięciu kategoriach: mieszkanie/dom, przestrzeń publiczna, biuro, wystawa oraz hotel. W kategorii MIESZKANIE/DOM, pierwsze miejsce przypadło pracowni Paweł Jurkiewicz Studio (za wnętrze domu, który opisujemy w 17. numerze magazynu whiteMAD TUTAJ), a wyróżnienia powędrowały do Magdaleny Romanowskiej Studio, Szaroszyk&Rycerski Architekci i Formativ Katarzyna Dudko.
W kategorii PRZESTRZEŃ PUBLICZNA wygrało Osiedle Nowy Nikiszowiec, PFR Nieruchomości S.A.; partner: TBS Katowice; Autorzy dzieła sztuki – płaskorzeźby: Daniel „Chazme” Kaliński oraz Ziemowit Liszek z Mozi studio. Wyróżnienia trafiły do NOKE ARCHITECTS i artystki Oli Niepsuj za Va Bene Cicchetti (zobacz restaurację TUTAJ) oraz do ARCHIGLASS Tomasz Urbanowicz i architekta Przemo Woźnego za projekt Duch Palatium na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, gdzie inwestorami było Miasto Poznań i Archidiecezja Poznańska (więcej o Palatium pisaliśmy TUTAJ).
W kategorii BIURO, pierwsze miejsce zdobył Szklany wystrój Pracowni ARCHIGLASS „Szopa Jazowa” we Wrocławiu, autorstwa ARCHIGLASS Tomasz Urbanowicz. Wyróżnienia przyznano Pracowni Tremend i Pracowni Fruit Orchard Miastkowska Interior Design za Biuro Wirtualnej Polski oraz Pracowni Trzop Architekci za Biuro Microsoft Polska.
W kategorii HOTEL, zwyciężył Hotel H15 Luxury Palace w Krakowie. Wyróżnieniem nagrodzono Inwestorów Euro Styl SA, Architektura Rayss Group Sp. z o.o. i obiekt Montowni w Gdańskiej Stoczni z dziełami Tomasza Krupińskiego.
W ostatniej kategorii, WYSTAWA, nagroda przypadła pracowni NArchitekTURA – Bartosz Haduch, Łukasz Mariański za „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich” w Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie (zobacz realizację TUTAJ). Wyróżnienie otrzymał NIZIO Design International Mirosław Nizio, za Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Pawilon Polski na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju autorstwa pracowni WXCA we współpracy ze studiem Bellprat Partner (więcej o pawilonie Polski TUTAJ).
Wszystkim laureatom gratulujemy, a czytelników zachęcamy do eksplorowania rodzimego rynku sztuki. Najciekawsze kolekcje mogą powstawać latami i często są bardzo osobiste. Warto współpracować z architektami, którzy wiedzą, jak zaimplementować je do wnętrza. Sztuka powinna być nie tylko dekoracyjna, ale też niezwykła i opowiadająca historię – jej kolekcjonowanie jest jak podróż, na którą składają się odkrycia, przyjaźnie i rozmowy. Im więcej znaczy dla Was sztuka, tym lepiej wytrzyma próbę czasu, rozwijając się wraz z przyszłymi pokoleniami. Projekt konkursu Art in Architecture Festival współfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patroni Medialni: ELLE Decoration, Czas na Wnętrze, Weranda, Architektura & Biznes, Architecture SNOB, magazyn whiteMAD, Magazif, Builder, Design Alive, Sztuka Wnętrza, Sztuka Architektury, Art info, Nowy Magazyn, Designteka, OKK PR. Patronat honorowy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Stowarzyszenie Architektów Wnętrz. Partnerzy: Duxiana Polska i BoConcept Warszawa.
źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Warszawa | Sztuka | Wydarzenia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie
Flyt - tak nazywa się chodnik, który zapobiega podtopieniom w miasta. System zaprojektowała norweska pracownia…
Mieszkanie z widokiem na Zatokę Gdańską to najnowsza realizacja architektów z pracowni VZOROVO. Apartament na wynajem…
Spośród wszystkich rodzajów oświetlenia sufitowego to właśnie lampy wiszące nastręczają nam największych trudności podczas aranżacji…
Z wykształcenia jest architektem, ale odnalazł inny sposób na życie. Adam Szczęsny założył firmę Yam…
Majestatyczna bryła od niemal stu lat dominuje nad krajobrazem malowniczej miejscowości Dornach. Jej projekt wykonał…
Dom pawilonowy w Przanowicach zaprojektowali architekci z pracowni MOOD Architekci. Zlokaizowany w jednej z podłódzkich…
Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.
Dowiedz się więcej