Najlepsza przestrzeń sakralna na świecie jest w Polsce. Szklane Palatium z Poznania z nagrodą!

Najlepsza przestrzeń sakralna na świecie znajduje się w Polsce, a dokładnie w Poznaniu. Mowa o szklanym palatium, które powstało na poznańskim Ostrowie Tumskim. The Spirit of Palatium (Duch Palatium), bo tak nazwano realizacja zostałą doceniona w międzynarodowym konkursie CODAawards 2022. Tu chcielibyśmy złożyć dla naszych Czytelników ogromne podziękowania. Zaledwie kilka dni po naszej publikacji sprzed kilku miesięcy ilość głosów oddanych na szklane palatium wzrosła kilkukrotnie! Ogromne brawa również dla autorów i sponsorów obiektu. 

CZYM JEST PALATIUM?

Palatium to określenie starożytnego lub średniowiecznego głównego budynku zamku, pałacu, czy dworu, które pełniło funkcję mieszkalną oraz czasem obronną. W takich obiektach zazwyczaj znajdowały się komnaty władcy (króla, cesarza, czy biskupa), a także sala reprezentacyjna i na ogół kaplica zamkowa. W Polsce nazwy tej używa się zazwyczaj dla określenia halowych, prostokątnych budynków wznoszonych przez władców wczesnopiastowskich na terenie dzisiejszej Polski. Najsłynniejszymi palatiami wczesnopiastowskimi są Palatium na Ostrowie Tumskim, Palatium na Ostrowie Lednickim, czy Palatium na Wawelu. W Niemczech jako palatium (niem. Pfalz) określano umocnione dwory królewskie (łac. villa regia lub curtis regia) włącznie z przynależnymi włościami, gdzie odbywały się zjazdy.

SZKLANE PALATIUM NA OSTROWIE TUMSKIM W POZNANIU

Początki projektu sięgają roku 1999, kiedy zespół archeologów pod kierunkiem prof. Hanny Kóčki-Krenz Uniwersytetu Adama Mickiewicza dokonał niezwykłego odkrycia relikwii palatium obokkościoła Najświętszej Marii Panny. Koncepcja przedstawienia zarysu budynku w szkle narodziła sięwśród archeologów z Rezerwy Archeologicznej Genius loci. Projekt architektoniczny polegającyna podniesieniu konstrukcji obrysowej około 60 cm nad podłogą formie muru zaproponowałarch. Przemysław Woźny. Woźny zaprosił do współpracy architektów Tomasza Urbanowiczai Konrada Urbanowicza ze studia ARCHIGLASS we Wrocławiu.Pionowe boki muru zostały zaprojektowane i wykonane ręcznie jako odlewy ze szkła artystycznego. Ich faktura ma nawiązywać do kamienia, który jest głównym budulcem palatium wczesnopiastowskiego liczącego ponad 1000 lat. Zmienna grubość szkła (do 80 mm) nadaje powierzchni aksamitną, choć nieregularną fakturę. Szklane palatium pozwala lepiej poznać kształt odkrytych fundamentów dawnej kaplicy, która w rzucie przypomina krzyż zakończonego absydą.

“Szklane struktury charakteryzują się delikatną grafiką, imponującą techniką strukturalną i szacunkiem dla architektury, której tajemnice odkrywają”. – skomentował Kevin Walz, członek jury konkursu CODAawards 2022

Poziome i skośne elementy ściany, stanowiące wierzch kompozycji, zostały wykonane z hartowanego szkła laminowanego z kunsztownym sitodrukiem UV, który umożliwił optycznesklejenie wszystkich szklanych części ściany. Projekt graficzny górnego druku o wymiarach ponad25 na 30 metrów został wykonany na podstawie szkła odlewanego w tej samej technice co boczne, które następnie sfotografowano, rastrowano rozmieszczono w przestrzeni wewnątrz obrysu budynku. Uzupełnieniem grafiki jest ponad 20 cytatów historycznych umieszczonych wodpowiednich częściach budynku, wyjaśniających historię i znaczenie obiektu. 

Najlepsza przestrzeń sakralna na świecie – kto ją stworzył?

Inwestycja została zrealizowana przez Miasto Poznań iArchidiecezję Poznańską. Badania historycznena potrzeby projektu zostały przeprowadzone przez Rezerwat Archeologiczny Genius Loci wewspółpracy archeologami historykami Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Architekt PrzemysławWoźny kierował projektowaniem architektonicznym projektu i przestrzeni publicznej. Projekt szklarski został zaprojektowany opracowany przez zespół ARCHIGLASS TomaszaUrbanowicza i Konrada Urbanowicza. Realizacja szkła piecowego została zrealizowana wautorskiej pracowni ARCHIGLASS we Wrocławiu. Szkło laminowane hartowane z grafikązaprojektowaną przez zespół ARCHIGLASS zostało wyprodukowane przez Studio Kamiński Szkło. Konstrukcję ze stali nierdzewnej wykonał zespół: Robert Cikacz i Piotr Piotrowski. Grzegorz Sobolewski, GARDENS, był generalnym wykonawcą całej inwestycji nadzorowanejkontrolowanej przez DEMIURG. Koszt inwestycji wyniósł 2 miliony złotych.

Warto zaznaczyć, że szklane palatium Mieszka I jest jedynym obiektem w Polsce, który trafił do finału CODAawards 2022. W chwili gdy pisaliśmy artykuł w dniu 26 czerwca 2022 roku, zachęcając do oddawania głosów na palatium, obiekt był jedną z najwyżej ocenionych przez internautów instalacji artystycznych gromadząc 168 głosów. Zaledwie kilka dni po publikacji ilość głosów przekroczyła 500. Tydzień po publikacji szklane palatium zgromadziło ponad 1000 głosów. To z pewnością również dzięki Wam najlepsza przestrzeń sakralna na świecie znajduje się w Polsce. Z tego miejsca BARDZO dziękujemy!

Lista wszystkich nagrodzonych kategorii dostępna jest tutaj: https://www.codaworx.com/codaawards/2022-winners/?fbclid=IwAR0WOCg-rNM8QGdADrmS_5_DiCanX7xQOh-zjnBXvKE3w-rgRiBzuQqGOAc 

źródło: um.poznan.pl 
Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Poznań | Historia | Kościół  | Ciekawostki