PORTFOLIO

Autonomiczny park na wodzie w Gdańsku. Praca dyplomowa Patrycji Walaszek

Problemem projektowym, którym się zajęłam to brak bardziej dostępnej i odpowiedniej infrastruktury związanej z akwenami śródlądowymi Gdańska, która służyłaby mieszkańcom miasta, zwłaszcza na obszarze Opływu Motławy. Obecnie istniejące rozwiązania pozwalające zwiedzać Gdańsk od strony wody nie są wystarczające: od potencjalnych użytkowników wymagają bowiem włożenia sporego wysiłku w zaplanowanie wyprawy na wodzie i posiadania odpowiednich umiejętności i kompetencji (np. wiedzy z zakresu żeglarstwa, w tym patentu żeglarskiego).

Proponowany przeze mnie system „parku na wodzie”, którego elementem będzie Rawelinka – autonomiczna jednostka pływająca, jest odpowiedzią na problem projektowy: ma zachęcać do skorzystania z aktywności bez umiejętności żeglarskich i specjalnych przygotowań przede wszystkim mieszkańców Gdańska, a także – w dalszej kolejności – turystów. Koncepcja „spaceru po wodzie” w założeniu powinna promować rekreację wodną i wzmacniać więzi pomiędzy najbliższymi.

Kluczowe cechy opracowanej konkluzji projektowej wynikają z wyboru docelowej lokalizacji „parku na wodzie” (Opływ Motławy, ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji ożywienia bastionów) oraz inspiracji historycznej, czyli Rawelinem, który był elementem dawnych fortyfikacji Gdańska. Mała liczba projektowanych jednostek pływających wiąże się z chęcią zachowania charakteru tego miejsca: ochrony istniejącej tam przyrody i zabytkowych elementów architektonicznych. Rozwiązanie „mostu o małej przepustowości” połączy dzielnice po dwóch stronach Opływu Motławy i mieszkańców tam żyjących, a przy tym nie spowoduje nadmiernej eksploatacji terenów. Zagospodarowanie obszaru jest często podejmowanym tematem przez samych gdańszczan i władze miejskie – świadczą o tym programy i projekty związane z rewitalizacją tego miejsca.

Obecnie autonomiczne jednostki pływające są wdrażane i już niedługo mogą stać się rzeczywistym środkiem komunikacji wodnej. Wdrożenie koncepcji systemu „parku na wodzie” w zakładanej lokalizacji ożywiłoby teren Opływu Motławy i przyczyniłoby się do wzrostu zainteresowania się tym miejscem przez gdańszczan.

Projektantka: Patrycja Walaszek / Projekt magisterski
Pracownia Projektowania Architektury Okrętów
Prowadzący: dr Paweł Gełesz, Asystent: mgr Krzysztof Bochra / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Spacer po wodzie. Na przykładzie Gdańska / Autonomiczny Park na wodzie w Gdańsku – Rawelinka

Czytaj też: Polska | Gdańsk | Portfolio | Miasto | Komunikacja miejska | Park  | Polscy projektanci

źródło: materiały prasowe / Patrycja Walaszek
wizualizacje: Patrycja Walaszek

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej