ARCHITEKTURA

Plac Konstytucji w Warszawie jak wielkie mokradła

Projekt Śródmiejskie Mokradła zakłada, że Plac Konstytucji w Warszawie zmieni się w naturalny park. Koncepcję przygotowali Jakub Bąbik, Aleksandra Krawczyk, i Monika Popkiewicz – studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Projekt został zgłoszony do konkursu “FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości”, który był zorganizowany w 2021 roku przez Fundację Puszka i m.st. Warszawę. Śmiała koncepcja architektów nie zyskała jednak przychylności jury.

Projekt Śródmiejskie Mokradła zakłada wykorzystanie największych zabetonowanych terenów miasta – parkingów. Betonowe powierzchnie zajmują ogromną część miasta i jak się okazuje – wypełniają nawet najbardziej reprezentacyjne place. – Przez takie gospodarowanie przestrzenią nie tworzy się miasta przyjaznego ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Wielkie parkingi wyłączają przestrzeń z życia miasta, wzmagają zjawisko miejskiej wyspy ciepła, nie tworzą warunków dla retencji i zabijają bioróżnorodność – tłumaczą autorzy koncepcji.

W ich projekcie pokazują, jak można zmienić wygląd betonowych połaci, które zmienione zostały w miejskie mokradła. Mają to być tereny, które utworzą w tkance miasta zielone oazy, czyli tereny zdolne magazynować wodę. Autorzy chcą wprowadzić do tkanki miejskiej zieleń odmienną od trawników. Oprócz drzew i krzewów, zwykle spotykanych w parkach, będą tam łąki, mchy, trzciny i rośliny wodne.

Tak zaaranżowany plac ma podnieść atrakcyjność miejsca, przyciągnąć mieszkańców przyjaznym mikroklimatem i bliskością natury. Obecność mokradeł zwiększy też odporność miasta wobec ekstremalnych zjawisk pogodowych. Latem zielony teren będzie znacząco zmniejszał odczuwalną temperaturę powietrza, a w przypadku wystąpienia silnych opadów – niczym gąbka zatrzyma nadmiar wody.

Jest to rodzaj infrastruktury, którego Warszawa potrzebuje najbardziej w obliczu kryzysu klimatycznego. Skupiamy się na placach w Śródmieściu, żeby pokazać, że nawet w gęstej zabudowie centrum można znaleźć miejsce na wodę i zieleń w większej skali – tłumaczą studenci.

W ich koncepcji zieloną rewolucję mógłby przejść nie tylko plac Konstytucji, ale też plac Defilad i plac Bankowy. Stworzenie takich mokradeł trwałoby kilkanaście lat.

Przesuń suwak PRZED i PO:

FUTUWAWA to prowadzony przez Fundację Puszka konkurs na najlepsze projekty dla Warszawy przyszłości, mający na celu wszechstronny namysł nad teraźniejszością i przyszłością stolicy. Cztery dotychczasowe edycje pozwoliły zgromadzić i zaprezentować na portalu Futuwawa.pl ponad 550 projektów z dziedziny architektury, urbanistyki, sztuki i projektowania. Powstała w ten sposób przestrzeń niczym nieograniczonego eksperymentu, która pozwala bawić się miastem, ale też dyskutować na jego temat. Wśród uczestników i laureatów konkursu są architekci wszystkich pokoleń, studenci i absolwenci architektury, artyści, przedstawiciele wszelkich innych profesji, a także mieszkańcy i mieszkanki miasta.

źródło: futuwawa.pl

Czytaj też: Warszawa | Place, Skwery, Parki  | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej