ARCHITEKTURA

Pokryli reklamy powłoką oczyszczającą powietrze. Działają, jak drzewa

Władze Muzeum Guggenheima w Bilbao w Hiszpanii zdecydowały się na nietypowe rozwiązanie – plakaty, które reklamują wystawy muzeum pokryto specjalną powłoką oczyszczającą powietrze.

Powłoka, którą pokryto bannery nazywa się Pureti Pring. Jej wynalazcy sięgnęli po substancje, które potrafią ulegać fotokatalizie, czyli procesowi o działaniu oczyszczającym powietrze podobnym do działania drzew. Wykorzystanie takiej powłoki nie jest dziełem przypadku – w ten sposób muzeum promuje wystawę Olafura Eliassona, która poświęcona jest relacji człowieka wobec środowiska naturalnego.

Proces fotokatalizy polega na usuwaniu z powietrza wielu zanieczyszczeń, w tym między innymi bakterii, pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Według szacunków bilbord o powierzchni jednego metra kwadratowego potrafi oczyścić w ciągu doby tyle powietrza, co trzy duże drzewa.

Do stworzenia powłoki Pureti Pring konieczne były konsultacje z ekspertami z NASA. Dzięki temu stworzono bezbarwną substancję, którą można wykorzystywać niemal na każdym rodzaju banneru. Gdyby wszystkie bilbordy w Polsce zyskały powłoki oczyszczające powietrze mielibyśmy w kraju swego rodzaju nową puszczę. Wprawdzie nielegalnych reklam w przestrzeni publicznych jest coraz mniej, to jednak ciągle stanowią one problem krajobrazu Polski.

Muzeum Guggenheima w Bilbao to ikona architektury. Dekonstruktywistyczny budynek zaprojektowany został przez architekta Franka O. Gehry’ego już w latach 90. minionego wieku.  Gmach muzeum ma dynamiczną formę, która składa się z powyginanych elementów. Budynek charakteryzują faliste linie, które przywodzą na myśl morskie fale. Mimo upływu lat bryła budynku zdaje się być odporna na pojawiające się trendy i po prostu świetnie się starzeje. Projektując taki bydynek architekt wykazał swój profesjonalizm. Muzeum poświęcone jest sztuce współczesnej. W jego zbiorach znaleźć można prace między innymi Eduardo Chillidy, Andy Warhola, Willema de Kooning i Roberta Rauschenberga. Otwarcie muzeum nastąpiło 19 października 1997 r.

Czytaj też: Sztuka | Ekologia | Hiszpania

źródło: Muzeum w Bilbao

Recent Posts

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Spodek w Katowicach ma już ponad 50 lat. Stanowi jedną z ikon polskiej architektury

Spodek to jedna z ikon polskiej architektury powojennej. Ta niezwykle odważna i nowatorska konstrukcja powstała…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej