Pokryli reklamy powłoką oczyszczającą powietrze. Działają, jak drzewa

Władze Muzeum Guggenheima w Bilbao w Hiszpanii zdecydowały się na nietypowe rozwiązanie – plakaty, które reklamują wystawy muzeum pokryto specjalną powłoką oczyszczającą powietrze.

Powłoka, którą pokryto bannery nazywa się Pureti Pring. Jej wynalazcy sięgnęli po substancje, które potrafią ulegać fotokatalizie, czyli procesowi o działaniu oczyszczającym powietrze podobnym do działania drzew. Wykorzystanie takiej powłoki nie jest dziełem przypadku – w ten sposób muzeum promuje wystawę Olafura Eliassona, która poświęcona jest relacji człowieka wobec środowiska naturalnego.

Proces fotokatalizy polega na usuwaniu z powietrza wielu zanieczyszczeń, w tym między innymi bakterii, pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Według szacunków bilbord o powierzchni jednego metra kwadratowego potrafi oczyścić w ciągu doby tyle powietrza, co trzy duże drzewa.

Do stworzenia powłoki Pureti Pring konieczne były konsultacje z ekspertami z NASA. Dzięki temu stworzono bezbarwną substancję, którą można wykorzystywać niemal na każdym rodzaju banneru. Gdyby wszystkie bilbordy w Polsce zyskały powłoki oczyszczające powietrze mielibyśmy w kraju swego rodzaju nową puszczę. Wprawdzie nielegalnych reklam w przestrzeni publicznych jest coraz mniej, to jednak ciągle stanowią one problem krajobrazu Polski.

Muzeum Guggenheima w Bilbao


Muzeum Guggenheima w Bilbao to ikona architektury. Dekonstruktywistyczny budynek zaprojektowany został przez architekta Franka O. Gehry’ego już w latach 90. minionego wieku.  Gmach muzeum ma dynamiczną formę, która składa się z powyginanych elementów. Budynek charakteryzują faliste linie, które przywodzą na myśl morskie fale. Mimo upływu lat bryła budynku zdaje się być odporna na pojawiające się trendy i po prostu świetnie się starzeje. Projektując taki bydynek architekt wykazał swój profesjonalizm. Muzeum poświęcone jest sztuce współczesnej. W jego zbiorach znaleźć można prace między innymi Eduardo Chillidy, Andy Warhola, Willema de Kooning i Roberta Rauschenberga. Otwarcie muzeum nastąpiło 19 października 1997 r.

Czytaj też: Sztuka | Ekologia | Hiszpania

Muzeum Guggenheima w Bilbao

źródło: Muzeum w Bilbao

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły