Polski most

Polski most w Wielkiej Brytanii został wyremontowany. Promuje Gdynię!

Polski most znajduje się w mieście Plymouth w Wielkiej Brytanii. Powstał, aby uczcić partnerstwo miasta z Gdynią.

Jeszcze niedawno polski most w Plymouth zdobiły biało-czerwone motywy charakterystyczne dla naszego kraju. Malunek powstał 40 lat temu i do dziś zdążył wyblaknąć, a elementy konstrukcyjne mostu pokryła rdza. Teraz most został odnowiony i zyskał nowe malowanie. Kolorowe kwiaty zastąpił motyw morskich fali. Konstrukcja znajduje się nad Gdynia Way – ważną ulicą przecinającą centrum miasta.

Plymouth jest jednym z największych portów w Wielkiej Brytanii. Mieszka tu około 15 tysięcy emigrantów z Polski. Renowację mostu przeprowadzono, aby uczcić 45. rocznicę współpracy miast siostrzanych: Plymouth i Gdyni. Projekt zrealizowano z udziałem wolontariuszy. Całość sfinansowano dzięki grantom kulturalnym i środkom od prywatnych sponsorów.

Projektanci chcieli, aby nowe malowanie mostu przyciągało wzrok i było atrakcyjnym elementem zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Projekt wykonała pracownia James Edgar Studio.

Polski most


Gdynia nawiązała współpracę z Plymouth 11 września 1976 roku. Współpraca realizowana jest głównie w dziedzinach edukacji, kultury i sportu. Młodzież z Plymouth regularnie brała udział w organizowanych w Gdyni Igrzyskach Miast Bliźniaczych. Były wymiany między teatrami z obu miast, zrealizowano kilka wystaw fotograficznych i plastycznych zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Gdyni, organizowano wymiany międzyszkolne dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.

Stowarzyszenie Plymouth-Gdynia Twinning Panel ufundowało nagrodę finansową dla najlepszego absolwenta gdyńskiej szkoły ponadgimnazjalnej w zakresie znajomości języka angielskiego. Przyznawana była corocznie przez dziesięć lat.

W Plymouth jest więcej gdyńskich akcentów. Jedna z tamtejszych ulic od 1983 roku nosi nazwę Gdynia Way. Z kolei w Gdyni od 1982 roku istnieje skwer Plymouth z pomnikiem w kształcie kotwicy i tablicą upamiętniająca długoletnią współpracę między tymi dwoma miastami.

Czytaj też: Ciekawostki | Wielka Brytania | Gdynia | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Gdynia, Plymouth-Gdynia Twinning Panel