ARCHITEKTURA

Pomnik Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu. Tak będzie wyglądać

Zakończył się konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych. Zwyciężyła propozycja przygotowana przez architektów Tomasza i Konrada Urbanowiczów.

Projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych wyłoniono w drugim etapie konkursu spośród pięciu propozycji. Pomnik zbudowany zostanie na skwerze u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej we Wrocławiu.

Zgłoszone do konkursu prace można oglądać do 21 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Pomysł na powstanie takiego pomnika pojawił się już w 2016 r.. Z kolei w 2019 r., w osiemdziesiątą rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę ogłoszono konkurs. Ten ostatni skierowany był do artystów plastyków i architektów. Ostatecznie do drugiego etapu konkursu trafiło pięć prac, z czego za najlepszą uznano pracę przygotowaną przez Tomasza Urbanowicza i Konrada Urbanowicza.

Autorzy zwycięskiego projektu w przestrzeni placu umieszczają szklane bloki z zastygłymi, jakby zamrożonymi sylwetkami żołnierzy. To wyrazisty monument – jak ocenił sąd konkursowy – dzieło prowokuje do dialogu, skłania do głębokiej refleksji i poznawania historii. Wywołuje interakcję z widzami. Główną nagrodę przyznano za przedstawienie dramatycznej historii w sposób jednoznaczny, ale niedopowiedziany oraz za stworzenie nowej przestrzeni publicznej o wysokiej randze – mówi  Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Według autorów projektu takie rozwiązanie plastyczne tworzy bryły – wielowymiarowe rzeźby z tajemniczymi szklanymi postaciami wewnątrz, a przede wszystkim, z niekończącą się grą światła i cienia oraz subtelnych efektów optycznych, powstających dzięki różnym fakturom, różnicom  przezroczystości i grubości w piecowych szkłach. Postaci ustawione są wewnątrz brył w różnych kierunkach. Zależnie od kąta obserwacji poruszającego się widza, szklane postaci, są mniej lub bardziej widoczne. Symbolicznie uzyskiwany jest w ten sposób efekt ich działalności konspiracyjnej lub też prób wymazywania przez ówczesną władzę.

Sąd konkursowy w uzasadnieniu wyniku zwrócił uwagę na znakomite wykorzystanie szlachetnego szkła artystycznego i gry światła, zarówno w dzień, jak i po zmroku, co umożliwiają struktura materiału oraz dobrana iluminacja.

Sąd z dużym uznaniem odniósł się do wielu przyjętych rozwiązań – przede wszystkim przemyślanej kompozycji grafiki posadzki całego placu, a także doboru miejsca na maszt flagowy. Jednocześnie sąd konkursowy zgodnie wskazał na wymagające skorygowania umieszczenie inskrypcji pomnikowej i znaków organizacji wojskowych. Zgodnie z regulaminem zalecenia pokonkursowe zostaną przekazane laureatowi.

Ostateczna decyzja o wzniesieniu pomnika należy jednak do Rady Miejskiej Wrocławia, której jesienią tego roku projekt zostanie przedstawiony.

Czytaj też: Wrocław | Edukacja | Rzeźba | Kultura | Wydarzenia

źródło: UM Wrocław

View Comments

  • Zamiast na jakieś pomniki lepiej byłoby to pieniądze przeznaczyć na usprawnienie działania MPK.

    Pieniądze w błoto.

Recent Posts

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Spodek w Katowicach ma już ponad 50 lat. Stanowi jedną z ikon polskiej architektury

Spodek to jedna z ikon polskiej architektury powojennej. Ta niezwykle odważna i nowatorska konstrukcja powstała…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej