Pomnik Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu. Tak będzie wyglądać

Zakończył się konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych. Zwyciężyła propozycja przygotowana przez architektów Tomasza i Konrada Urbanowiczów.

Projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych wyłoniono w drugim etapie konkursu spośród pięciu propozycji. Pomnik zbudowany zostanie na skwerze u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej we Wrocławiu.

Zgłoszone do konkursu prace można oglądać do 21 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Pomysł na powstanie takiego pomnika pojawił się już w 2016 r.. Z kolei w 2019 r., w osiemdziesiątą rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę ogłoszono konkurs. Ten ostatni skierowany był do artystów plastyków i architektów. Ostatecznie do drugiego etapu konkursu trafiło pięć prac, z czego za najlepszą uznano pracę przygotowaną przez Tomasza Urbanowicza i Konrada Urbanowicza.

Autorzy zwycięskiego projektu w przestrzeni placu umieszczają szklane bloki z zastygłymi, jakby zamrożonymi sylwetkami żołnierzy. To wyrazisty monument – jak ocenił sąd konkursowy – dzieło prowokuje do dialogu, skłania do głębokiej refleksji i poznawania historii. Wywołuje interakcję z widzami. Główną nagrodę przyznano za przedstawienie dramatycznej historii w sposób jednoznaczny, ale niedopowiedziany oraz za stworzenie nowej przestrzeni publicznej o wysokiej randze – mówi  Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Według autorów projektu takie rozwiązanie plastyczne tworzy bryły – wielowymiarowe rzeźby z tajemniczymi szklanymi postaciami wewnątrz, a przede wszystkim, z niekończącą się grą światła i cienia oraz subtelnych efektów optycznych, powstających dzięki różnym fakturom, różnicom  przezroczystości i grubości w piecowych szkłach. Postaci ustawione są wewnątrz brył w różnych kierunkach. Zależnie od kąta obserwacji poruszającego się widza, szklane postaci, są mniej lub bardziej widoczne. Symbolicznie uzyskiwany jest w ten sposób efekt ich działalności konspiracyjnej lub też prób wymazywania przez ówczesną władzę.Żołnierzy Wyklętych


Sąd konkursowy w uzasadnieniu wyniku zwrócił uwagę na znakomite wykorzystanie szlachetnego szkła artystycznego i gry światła, zarówno w dzień, jak i po zmroku, co umożliwiają struktura materiału oraz dobrana iluminacja.

Sąd z dużym uznaniem odniósł się do wielu przyjętych rozwiązań – przede wszystkim przemyślanej kompozycji grafiki posadzki całego placu, a także doboru miejsca na maszt flagowy. Jednocześnie sąd konkursowy zgodnie wskazał na wymagające skorygowania umieszczenie inskrypcji pomnikowej i znaków organizacji wojskowych. Zgodnie z regulaminem zalecenia pokonkursowe zostaną przekazane laureatowi.

Ostateczna decyzja o wzniesieniu pomnika należy jednak do Rady Miejskiej Wrocławia, której jesienią tego roku projekt zostanie przedstawiony.

Czytaj też: Wrocław | Edukacja | Rzeźba | Kultura | Wydarzenia

źródło: UM Wrocław