DESIGN

Poznań dla pszczół. Miasto rozdaje sadzonki roślin miododajnych!

Pasażerów poznańskiej komunikacji miejskiej czekała w piątek niespodzianka. Na wybranych przystankach mogli otrzymać sadzonki kwiatów – wrzosów i lawendy. Akcja to część inicjatywy “Poznań dla pszczół”. W sobotę, 8 sierpnia obchodzimy ogólnopolski dzień tych pożytecznych owadów.

W piątek, na wybranych przystankach komunikacji miejskiej (Most Teatralny, Most Dworcowy, Głogowska/Hetmańska, Rondo Rataje, Rondo Śródka i Rondo Starołęka) stanęły doniczki z roślinami miododajnymi. Każdy chętny mógł wziąć kwiat do domu, a następnie umieścić go na balkonie lub tarasie. W ten sposób przyczyni się do tworzenia miejsc dających pokarm owadom zapylającym (obok warto również postawić spodek z wodą). Wraz z rośliną poznaniacy otrzymali broszury informacyjne, z których mogą dowiedzieć się więcej na temat pszczół. W sobotę, 8 sierpnia akcja będzie kontynuowana w Lasku Dębińskim, w pobliżu pasieki miejskiej.

Sadzonki roślin miododajnych to nie jedyny “prezent” Miasta dla pszczół z okazji ich święta.

“Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Pszczół przygotowaliśmy dla poznanianek i poznaniaków kilka interesujących i inspirujących propozycji. Gorąco zachęcamy do tworzenia miejsc przyjaznych owadom zapylającym. W czwartek uruchomiliśmy w Poznaniu drugą, po Cytadeli, miejską pasiekę. Zlokalizowana jest w Lasku Dębińskim i składa się z ośmiu uli. W tym roku nie doczekamy się już zbiorów, ale na poznański “Miód w sznupie” warto poczekać do przyszłego roku. Mamy nadzieję, że miejskie hoteliki dla owadów zainspirują poznanianki i poznaniaków do wykorzystania własnych balkonów, ogrodów czy tarasów do stworzenia miejsc, dzięki którym owady będą mogły odpocząć, schronić się przed deszczem, a przede wszystkim rozmnażać się”  – mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

Poznań dla pszczół to nie jedyna akcja w stolicy Wielkopolski. Mieszkańcy mogą wziąć też udział w konkursie na najciekawsze sposoby opieki i ochrony owadów zapylających, organizowanym przez Radio Pogoda. Fundatorem nagród jest Miasto Poznań.

W stolicy Wielkopolski każdego dnia przybywa miejsc schronienia i rozmnażania dla owadów zapylających. W maju Miasto rozpoczęło umieszczanie specjalnych hotelików w lokalizacjach, które są dla nich przyjazne. Można je zobaczyć w miejskich parkach, np. Wilsona czy Jana Pawła II, na terenie lasów miejskich, Rodzinnych Ogrodach Działkowych, w sąsiedztwie POSUM oraz w wielu innych miejscach zaproponowanych przez rady osiedli.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Zwierzęta | Rośliny | Polska | Poznań

źródło: UM Poznań 

Recent Posts

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Samotnia – kultowe karkonoskie schronisko jest jednym z najstarszych w Polsce

Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o niewielkim domku pochodzą już…

17 maja 2024

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej