ARCHITEKTURA

Przebudowa Placu Kolegiackiego w Poznaniu. Znika parking!

Plac Kolegiacki w Poznaniu to jedno z najważniejszych miejsce w stolicy Wielkopolski. Mieszczący się nieopodal starego rynku teren ma przejść gruntowną renowację. Obecnie w tym miejsce znajduje się parking!

Umowa na przebudowę Placu Kolegiackiego opiewa na kwotę 27,5 miliona złotych. Wykonawcą okazała się firma Budimex Budownictwo Sp. z o.o. Od daty podpisania umowy Wykonawca ma 2 tygodnie na przejęcie placu budowy. Prace mają potrwać 14 miesięcy. Koniec przebudowy planowany jest na lato 2020 roku.

Przywracamy świetność kolejnej ważnej przestrzeni Poznania. Przebudowa Placu Kolegiackiego wpisuje się w działania rewitalizacyjne, które prowadzimy w centrum miasta. Niedawno oddaliśmy do użytku pierwszy wyremontowany odcinek ulicy Św. Marcin, wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnych części Programu Centrum, przygotowujemy się też do modernizacji płyty Starego Rynku – mówił Prezydent miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak

Plac ulegnie wielkim zmianom. Jedyną rzeczą, która pozostanie nie zmieniona, będzie sam kształt placu, który został wymuszony przez historyczny układ urbanistyczny.

Najważniejszą zmianą jesy usunięcie parkingu, który został przeniesiony na ulicę „Za Bramką”.  W sercu placu stanie Zegar Historii, który będzie opowiadał trudną historię miasta oraz samej Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Na placu powstanie również fontanna, kilka ławek, posadzone zostaną także drzewa i krzewy. Plac będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, natomiast nawierzchnię placu pokryje antypoślizgowa mozaika z kostki granitowej. Ciekawym elementem jest również oświetlenie, które zaplanowano jako minimalistyczne słupy świetlne. Jak zaznacza sam Jacek Jaśkowiak, Plac Kolegiacki ma stać się nowym, bardziej kameralnym odpowiednikiem Starego Rynku. Miejsce to ma przyciągać restauratorów, a sam plac ma znów zacząć tętnić życiem.

 

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej