Przebudowa Placu Kolegiackiego w Poznaniu. Znika parking!

Plac Kolegiacki w Poznaniu to jedno z najważniejszych miejsce w stolicy Wielkopolski. Mieszczący się nieopodal starego rynku teren ma przejść gruntowną renowację. Obecnie w tym miejsce znajduje się parking!

Umowa na przebudowę Placu Kolegiackiego opiewa na kwotę 27,5 miliona złotych. Wykonawcą okazała się firma Budimex Budownictwo Sp. z o.o. Od daty podpisania umowy Wykonawca ma 2 tygodnie na przejęcie placu budowy. Prace mają potrwać 14 miesięcy. Koniec przebudowy planowany jest na lato 2020 roku.

Przywracamy świetność kolejnej ważnej przestrzeni Poznania. Przebudowa Placu Kolegiackiego wpisuje się w działania rewitalizacyjne, które prowadzimy w centrum miasta. Niedawno oddaliśmy do użytku pierwszy wyremontowany odcinek ulicy Św. Marcin, wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnych części Programu Centrum, przygotowujemy się też do modernizacji płyty Starego Rynku – mówił Prezydent miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak

Plac ulegnie wielkim zmianom. Jedyną rzeczą, która pozostanie nie zmieniona, będzie sam kształt placu, który został wymuszony przez historyczny układ urbanistyczny.

Najważniejszą zmianą jesy usunięcie parkingu, który został przeniesiony na ulicę „Za Bramką”.  W sercu placu stanie Zegar Historii, który będzie opowiadał trudną historię miasta oraz samej Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Na placu powstanie również fontanna, kilka ławek, posadzone zostaną także drzewa i krzewy. Plac będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, natomiast nawierzchnię placu pokryje antypoślizgowa mozaika z kostki granitowej. Ciekawym elementem jest również oświetlenie, które zaplanowano jako minimalistyczne słupy świetlne. Jak zaznacza sam Jacek Jaśkowiak, Plac Kolegiacki ma stać się nowym, bardziej kameralnym odpowiednikiem Starego Rynku. Miejsce to ma przyciągać restauratorów, a sam plac ma znów zacząć tętnić życiem.

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły