ARCHITEKTURA

Przedwojenna willa Cegielskich w Poznaniu zrównana z ziemią

Kilka miesięcy temu zapowiadaliśmy start wielkiej inwestycji w centrum Poznania. Kompleks dawnego szpitala przy ul. Szkolnej zmienić ma się w nowoczesne centrum dla seniorów. Prace już trwają, niestety zburzona została przedwojenna willa Cegielskich w Poznaniu, która znajdowała się na terenie kompleksu.

O sprawie jako pierwsi napisali dziennikarze Gazety Wyborczej w Poznaniu. Willa Cegielskich stała na dziedzińcu, tuż za budynkiem dawnego szpitala przy ul. Szkolnej. Kilka lat temu miasto sprzedało kompleks prywatnemu inwestorowi, który zapowiadał odnowienie starej tkanki i uzupełnienie jej o współczesne elementy. Firma Orpea zapłaciła miastu blisko 40 milionów złotych zapowiadając, że stworzy w tym miejscu dom seniora z całodobową opieką. Inwestycja ma być gotowa na początku 2022 r. 

Czujemy, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Będąc przekonani, że przedwojenna willa zostanie odrestaurowana pisaliśmy w marcu: „teren inwestycji obejmuje willę Hipolita Cegielskiego z 1861 r. oraz skrzydło dawnego klasztoru Karmelitanek, które obecnie znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków. Po zakończeniu prac w budynku dawnego szpitala działać będzie dom seniora z opieką całodobową i możliwością pobytu dziennego. Część mieszkalna pacjentów stworzona zostanie w dawnej willi i klasztorze”. 

Willę zbudowano w 1861 r. Budynek był jednym z pierwszych w Poznaniu, które posiadały instalację wodociągową.

Willa w dwudziestoleciu międzywojennym.

Ten tydzień przyniósł jednak niemiłą niespodziankę – licząca ponad sto lat willa właśnie została zrównana z ziemią. Wcześniej z działki wycięto 50 starych drzew.

Maria Bielicka z Gazety Wyborczej w Poznaniu otrzymała komentarz w tej sprawie od miejskiej konserwator zabytków. Joanna Bielawska-Pałczyńska zaprzeczyła jakoby wcześniej planowano odnowienie budynku. „Ze strony Konserwatora oraz Inwestora nigdy nie padły zapewnienia o odrestaurowaniu budynku willi Cegielskiego” – napisała konserwator. Konserwator dodała, że przeprowadzono badania architektoniczne, według których budynek „uległ licznym przebudowom (…) i trudno doszukać się w nim formy pierwotnej willi”. Dodała też, że z dawnej willi pozostało niewiele murów i tylko w najniższej części, dlatego dopuściła jego przebudowę „przy zachowaniu i ekspozycji reliktów murów pierwotnych piwnic”.

Również rzeczniczka prasowa inwestora, firmy Orpea Polska twierdzi, że budynek był w złym stanie technicznym i zapowiedziała, że w tym miejscu powstanie herbaciarnia dla mieszkańców. We wnętrzach tego lokalu wyeksponowane mają być pozostałości po dawnej willi. Co myślicie o całej sprawie? Podzielcie się swoją opinią i zostawcie komentarz.

Dawnej willi już nie widać. Z działki wycięto też 50 starych drzew, fot. Tomasz Dworek, https://www.facebook.com/RadnyDworek
Centrum Senioralne

Przedwojenna willa Cegielskich w Poznaniu

Zdjęcie archiwalne: autor nieznany

zdjęcie dziedzińca: radny Tomasz Dworek

wiz. Orpea Polska

View Comments

  • Porównując zdjęcia przedwojenne i świeżo sprzed rozbiórki widać, że rzeczywiście z willi Cegielskiego już nic nie zostało do uratowania. Nie istnieje już od wojny.

  • Cała ta inwestycja mocno wieje *ujem. Na początku inwestor mydlił nam oczy pięknymi wizualizacjami z odtworzoną w całości ceglaną elewacją od strony ul. Szkolnej. Potem publikował kolejne, na których szpital wygląda jak szklano-metalowe pudło, jedynie z elementami oryginalnej elewacji. Bójmy się zakończenia inwestycji, będziemy mocno rozczarowani. ;)

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej