ARCHITEKTURA

Ratusz Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna już gotowy. Dziś oficjalne otwarcie!

Już dziś odbędzie się oficjalne otwarcie budynku Ratusza Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna projektu BBGK Architekci.

Budynek położony jest w chaotycznym otoczeniu północnych przedmieść Konstancina-Jeziorny, z dala od najbardziej atrakcyjnej, południowej części miasta. Na północ od działki ratusza rozciągają się tereny pól uprawnych o gęstym, pasmowym podziale własności. Zlokalizowanie tak ważnego budynku użyteczności publicznej w miejscu dzisiaj zapomnianym, ma szansę zmienić geografię Konstancina, który obecnie rozwija się głównie w stronę południową. Budynek jest impulsem do rewitalizacji całego kwartału i przyspieszenia urbanizacji centralnego rejonu Konstancina.

Bryła

Nietypowy kontekst urbanistyczny stał się punktem wyjścia dla ukształtowania bryły ratusza i doboru materiałów. Budynek od strony ulicy Piaseczyńskiej ma reprezentacyjny charakter z wieżą i zegarem. Odsunięcie go od ulicy Warszawskiej, pozwala na dobrą ekspozycję bryły, jednocześnie tworząc plac o charakterze uporządkowanej przestrzeni miejskiej. Ze względu na tranzytowym charakter ulicy Nowopiaseczyńskiej parking położony jest od północnej strony budynku, przy ulicy Kolejowej. Z tej strony poprzez zielone patio, będą wchodzić wszyscy jego użytkownicy, choć wejście to ma mniej oficjalny charakter i bardziej kameralną skalę niż wejście główne. Budynek zaprojektowano jako parterowy, jedynie skrzydło południowe ma dwie kondygnacje, zwieńczone wieżą, w której mieści się sala rady miasta. Wewnętrzna struktura zorganizowana jest wokół dwóch dziedzińców: wejściowego oraz wewnętrznego, na który otwierają się pomieszczenia biurowe. Obiekt ma dwa oblicza: zewnętrzne – bardziej reprezentacyjne i oficjalne oraz wewnętrzne – przyjazne dla jego użytkowników, otwarte i przejrzyste.

Elewacja budynku wykonana jest z cegły ceramicznej ułożonej w powtarzalny wzór rombów. Jest to bezpośrednie nawiązanie do zabudowy wokół ratusza, w której dominują stare stodoły wykonane z cegły i dębu.

Świadome projektowanie

Konstancin-Jeziorna to szczególne miasto należące do aglomeracji Warszawskiej. Kojarzony jest z życiem blisko natury. Nie bez powodu od dekad uważany jest za miejsce o charakterze uzdrowiskowym. Dlatego budynek ratusza objęty jest programem LEMUR, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii, a w konsekwencji ograniczenie emisji CO2. Aby spełnić te założenia obiekt zaprojektowany został jako niskoenergochłonny. Wszystkie przestrzenie doświetlono naturalnym światłem, przy jednoczesnej ochronie przed nadmierną insolacją. Dzięki dużej masie ścian i stropów i redukcji przeszkleń, zapotrzebowanie na chłód ograniczone zostało do minimum. Wszystkie elementy przegród zewnętrznych mają podwyższone parametry izolacyjności, co wraz z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła pozwala zakwalifikować ten budynek do budownictwa pasywnego.

Tak prezentuje się budynek w obiektywie fotografa Juliusza Sokołowskiego:

Autorzy: BBGK Architekci (Wojtek Kotecki, Konrad Grabowiecki, Jan Belina-Brzozowski)

Współpraca: Jacek Wochowski, Joanna Orłowska, Maciej Rąbek, Tomasz Pluciński, Aleksandra Sybilska, Emilia Sobańska, Aneta Kulesza, Malwina Borowiec, Zuzanna Sprogis

Inwestor: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna

Wykonawca: EREKTA

Konstrukcja i Instalacje: DMK Projekt

Architektura krajobrazu: PASA Design

Pozwolenie na budowę: 12/2013

Pozwolenie na użytkowanie: 2018

Powierzchnia działki: 14 207,88 m2

Powierzchnia zabudowy: 3 544,76 m2

Powierzchnia użytkowa budynku: 3 278,13 m2

Powierzchni całkowita części nadziemnej / podziemnej: 5 796,12 m2 / –

Kubatura brutto: 28 831,90 m2

Liczba kondygnacji nadziemnych: 2

Liczba biur: 70

Liczba miejsc postojowych dla samochodów: 47

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej