DESIGN

Rzeźby studentów na Placu Cyryla Ratajskiego w Poznaniu.

Rzeźby studentów na Placu Cyryla Ratajskiego znów cieszą poznaniaków. Projekt realizowany przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu wraz z Miastem Poznań i Radą Osiedla Stare Miasto umożliwia młodym artystom zaprezentowanie swoich prac w przestrzeni miejskiej i nawiązanie dialogu z szerokim gronem odbiorców.

Pierwsze rzeźby stanęły na placu Cyryla Ratajskiego jesienią zeszłego roku, zmieniając go w otwartą galerię sztuki. Od poniedziałku poznaniacy mogą oglądać kolejną instalację, tym razem autorstwa studentów Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie – Julii Kracli, Konrada Kozłowskiego, Magdaleny Siwiec, Barbary Jakubasz i Gabrieli Iwan.

“Praca – jak wszystkie dotąd prezentowane – jest odpowiedzią na temat pleneru “Wokół kuli”, który odbył się w maju zeszłego roku w Skokach pod Poznaniem. Instalacja jest odciskiem wycinka kuli zaprojektowanym tak by można było na niego spojrzeć z zupełnie nowej (inne) perspektywy. Całość została zrealizowana w laminacie poliestrowym nakładanym na piaskową kulę pneumatycznie. Wycinek kuli został uniesiony na metalowej konstrukcji niczym element poszycia okrętu” – mówi Artur Adamczak, rzecznik prasowy UAP

To już czwarta odsłona projektu “Studencka Scena Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP – Plac Cyryla”. Pierwsza miała miejsce w listopadzie zeszłego roku, wtedy zaprezentowano kompozycję rzeźbiarską pt. “Słowiki” autorstwa studentów UAP. W styczniu z kolei na pl. Ratajskiego pojwiła się praca studentów z Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W maju swój projekt pt. “Skupienie” pokazali studenci Wydziału Rzeźby UAP.

Pomysł prezentowania na placu prac młodych artystów powstał w 2019 roku w związku z obchodami 100-lecia istnienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wydział Rzeźby UAP opracował wtedy projekt artystyczny sceny plenerowej, mającej ukazywać jego działalność.

Osobami odpowiedzialnymi za merytoryczne przygotowanie projektu są prof. Karolina Komasa, dziekan Wydziału Rzeźby, prof. Wiesław Koronowski, dr Marcin Radziejewski, dr Rafał Kotwis i dr Igor Mikoda.

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Poznań | Polska | Rzeźba | Polscy projektanci

źródło: https://www.poznan.pl / Rzeźby studentów na Placu Cyryla Ratajskiego w PoznaniuKultura

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej