ARCHITEKTURA

Szczecin zmieni projekty miejskich inwestycji, by nie wycinać drzew

Miasto zapowiedziało, że wstrzymuje dwie inwestycje, aby poddać je dodatkowej analizie pod kątem zieleni. Cel jest taki, aby w razie potrzeby zmienić projekty, by nie wycinać drzew.

To chyba pierwszy raz, kiedy informacja o opóźnieniu realizacji miejskiej inwestycji cieszy. Miasto wstrzymuje dwie inwestycje. Pierwsza z nich to modernizacja ulicy Brodzińskiego wraz ze skrzyżowaniem ulic Brodzińskiego – Wandy– Wróblewskiego. Ma ona obejmować remont istniejącej jezdni, ciągów pieszych, budowę zjazdów do posesji oraz przebudowę kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej.

Analiza projektu połączona z wizją lokalną wykazała, że zaproponowane rozwiązania dotyczące przede wszystkim modernizacji chodników, zagrażają rosnącym tam drzewom – ponad stu dojrzałym okazom lipy drobnolistnej.

Chodzi o wypiętrzenia korzeni, które podczas przebudowy musiałyby zostać obcięte, co mogłoby doprowadzić do osłabienia, a nawet obumarcia drzew. W związku z tym chodniki należy przeprojektować w taki sposób, aby ich wykonanie nie wymagało ingerencji w system korzeniowy lip – informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

Ze względu na to, że problem wypiętrzania chodników przez korzenie drzew występuje na wielu ulicach Pogodna, konieczne jest wypracowanie systemowego rozwiązania, które można będzie stosować w podobnych przypadkach w innych lokalizacjach. W związku z tym przewiduje się przesunięcie dalszych działań związanych z realizacją inwestycji na przyszły rok.

Dodatkową weryfikacją, uwzględniającą szczególne zabezpieczenie drzew i maksymalne ograniczenie ingerencji w istniejącą zieleń, objęty został też projekt rewitalizacji parku przy ul. Hożej. To również oznacza wstrzymanie tej inwestycji do czasu uzgodnienia nowych rozwiązań i wprowadzenia korekt do projektu, a co za tym idzie – rozpoczęcie procesu inwestycyjnego w przyszłym roku.

Czytaj też: Szczecin | Urbanistyka | Renowacja | Ekologia | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Szczecin

Recent Posts

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Spodek w Katowicach ma już ponad 50 lat. Stanowi jedną z ikon polskiej architektury

Spodek to jedna z ikon polskiej architektury powojennej. Ta niezwykle odważna i nowatorska konstrukcja powstała…

7 maja 2024

Panuje tu unikalny klimat. Mieszkanie w przedwojennej kamienicy

Jest niewielkie, ale sprytnie zaprojektowane. Mieszkanie znajduje się w przedwojennej kamienicy na Starym Mokotowie w…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej