ARCHITEKTURA

Targowisko w Nigerii. Zaprojektowano je, by pomóc lokalnej społeczności.

Takie projekty bardzo lubimy. Oddolna inicjatywa, która zrodziła się w nigeryjskim mieście Dandaji szybko została podchwycona przez architektów oraz wolontariuszy, którzy zaoferowali pomoc w rozwoju lokalnego targowiska.

Architekci z pracowni Atelier Masomi dołączyli do projektu i zaoferowali swoją nieodpłatną pomoc w zaprojektowaniu i zagospodarowaniu terenu targowiska mieszczącego się w nigeryjskim mieście Dandaji. Celem, który zamierzali uzyskać było nadanie nowej funkcjonalności oraz uporządkowanie terenu, a także dodanie nowych boksów, które pozwoliłyby na przyjęcie kolejnych handlarzy, a także rozwój lokalnej społeczności.Architekci zaproponowali odnowienie istniejących boksów, a także dobudowanie nowych, pochodzących od lokalnych producentów, ceglanych ścianek działowych, które wytyczałyby granice pojedynczego stoiska. W ten sposób na terenie targowiska powstały 52 niezależne stanowiska, które zostaną oddane w ręce lokalnych handlarzy, rzemieślników oraz rolników. Dodatkowo przedstawiciele Atelier Masomi stworzyli kolorowe zadaszenia wyglądające jak drzewa, które wykonano z odzyskanego metalu. Obok powstało również niewielkie boisko do piłki nożnej, które ma służyć dzieciom osób pracujących na targowisku.

Jak zaznaczają eksperci, którzy uczestniczyli w projektowaniu nowego targowiska Nigeria jest jednym z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Ze względu na niemal całkowity brak wsparcia ze strony władz wioski pokroju Dandaji są zdane same na siebie. W połączeniu z pogarszającą się sytuacją klimatyczną, obniżeniem się poziomu wód w Nigrze, który jest główną rzeką w kraju, a także długotrwałymi suszami, które wyniszczają i tak podupadające rolnictwo mamy przepis na katastrofę humanitarną. Właśnie dlatego architekci i organizacje takie jak Czerwony Krzyż coraz chętniej wspierają rozwój lokalnych społeczności i rynków, które dzięki tego typu pomocy mogą stać się bardziej samodzielne. Wraz ze zmianami stricte materialnymi idzie również edukacja związana z uprawą warzyw i owoców, oszczędzaniem wody, czy odzyskiwaniem surowców z odpadów.

Recent Posts

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej