ARCHITEKTURA

Toruń: leśne osiedle według projektu Kuryłowicz & Associates

Leśne osiedle to kameralna inwestycja mieszkaniowa. Architekci zaprojektowali budynki tak, aby umożliwić mieszkańcom kontakt z przyrodą.

Nowe budynki zespołu mieszkalnego “Naturia” zaprojektowali architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates. Kompleks powstaje na osiedlu Jar w północnej części Torunia. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek istnieje świadomość, że naturalny krajobraz jest cennym dziedzictwem, które architektura może i powinna wzmacniać, jednocześnie chroniąc je, aby mogło zostać przekazane przyszłym pokoleniom.

Stosunek człowieka do przyrody, a następnie architektury do krajobrazu jest nieustannie odnawiany. Architektura budowana w naturalnym krajobrazie to poetycka eksploracja, która finalnie ukazuje nowe spojrzenie na projekt – mówi prof. Ewa Kuryłowicz, Generalny Projektant, Kuryłowicz & Associates.

Podczas procesu projektowania układu budynków priorytetem dla architektów oraz inwestora było zachowanie jak największej ilości drzew i utrzymanie leśnego charakteru tego miejsca, stąd redakcyjne określenie – “leśne osiedle”.

Budynki, które są położone wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych dzielnicy Jar, tworzą zwartą pierzeję ulic i niewielkiego placu miejskiego. Zabudowa w głębi działki ma natomiast charakter swobodnie rozrzuconych budynków. Pomiędzy budynkami tworzą się kameralne przestrzenie sąsiedzkie, naprzemiennie podzielone na dziedzińce wejściowe i przestrzenie z leśnymi strefami rekreacyjnymi. Cały teren został wyłączony z ruchu samochodowego, a ciągi piesze dopuszczają jedynie okazjonalny wjazd. Pod budynkami znajdują się parkingi podziemne rozplanowane tak, aby na części terenu zachować istniejące drzewa.

Ze względu na niewielką skalę zabudowy i walory przyrodnicze otoczenia, architektura osiedla odznacza się prostą, jednolitą i przyjazną formą. Jasnoszare elewacje współgrają z okładzinami i przegrodami wykonanymi z pionowych lamelek z jasnego drewna. Ażurowo – drewniane przegrody będą chronić wnętrza mieszkań przed nadmiernym przegrzewaniem się, a także zapewnią mieszkańcom większą prywatność. Część budynków zaprojektowana została w okładzinie tynkowanej, a część w okładzinie z płytek klinkierowych nawiązujących do lokalnych tradycji architektury ceglanej.

„Naturia” to miejsce, w którym architektura przeplata się z przyrodą, kłaniając się drzewom i dając mieszkańcom poczucie harmonii i spokoju – dodaje Maria Saloni-Sadowska, Kierownik Projektu, Kuryłowicz & Associates.

Toruńskie osiedle „Jar” to duży teren, którego objętość przekracza 400 hektarów. Jest on objęty specjalnym miejskim planem zagospodarowania przestrzennego, który zakłada stworzenie nie tylko nowych lokalizacji mieszkaniowych, ale także realizację rozbudowanego planu funkcjonalnego oraz przestrzeni publicznych, które będą dodatkowo skomunikowane z samym centrum Torunia.

Czytaj też: Osiedle | Toruń | Drewno | Kuryłowicz

źródło: Budlex, Kuryłowicz & Associates

Recent Posts

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Marian Lalewicz: wielki architekt warszawsko-petersburski. Jego dzieła do dziś budzą zachwyt

Marian Lalewicz to jeden z najznakomitszych architektów przedwojennej Polski. Działał nie tylko w kraju, ale…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej