ARCHITEKTURA

Trzy kamienice z ul. Chmielnej. Skrawek Warszawy z przełomu XIX i XX w.

Ulica Chmielna swoją nazwę zawdzięcza ogrodom chmielowym rosnącym niegdyś w jej pobliżu. Z biegiem lat zmienił się jej charakter z polnej drogi na miejską ulicę, którą zaczęli zamieszkiwać ludzie zamożni. Wznosili oni wzdłuż niej kamienice, często piękne i bogate. Podczas II wojny światowej centrum miasta zostało zrujnowane. Zniszczenia nie ominęły też ul. Chmielnej, która doznała uszkodzeń już w 1939 roku, ze względu na sąsiedztwo bombardowanego Dworca Głównego. Po klęsce powstania w 1944 roku Niemcy spalili odcinek Chmielnej od ul. Marszałkowskiej do Żelaznej. Później nadeszły wielkie powojenne inwestycje i kolejne wyburzenia i zniszczenia. Z dawnej zabudowy zostało niewiele. Jednym z jej reliktów są trzy kamienice z ul. Chmielnej o numerach 126, 128 i 130.

Zachodni odcinek ulicy znalazł się w powojennych realiach w okolicy, która była nazywana „Dzikim Zachodem”. Nazwa ta wzięła się z faktu, iż przez długie lata owe tereny były obszarem wyjętym poza nawias inwestycji władzy ludowej, jak i jej kontroli społecznej. Przeważały tu zrujnowane budynki, a okolica słynęła z nielegalnych interesów. Nowej władzy nie zależało na zachowaniu przedwojennej tkanki miasta, dlatego nie przejmowała się też stopniową degradacją tamtejszych kamienic, w efekcie je wyburzając lub pozbawiając wystroju elewacji. Przed wojną ulica liczyła 2 km, dziś są to dwa kilkusetmetrowe odcinki, przecięte przez m.in. PKiN czy Złote Tarasy. Nieistniejący odcinek ulicy upamiętnia tablica wmurowana w chodnik przed pałacem.


Trzy kamienice z ul. Chmielnej zbudowano w tym samym okresie historycznym i w tym samym stylu architektonicznym. Budynki prezentowały typową manierę zdobienia płaskich fasad obfitą dekoracją sztukatorską. Ich wspólnymi cechami były także podwórka studnie, dekorowane przejazdy bramne, klatki schodowe wykładane kolorowymi płytkami ceramicznymi i estetycznie kute balustrady. Obiekty były też świadkiem trudnej i bolesnej historii stolicy. Budynek nr 126, a następnie 128 i 130 były podczas powstania warszawskiego powstańczą redutą i punktem oporu z racji sąsiedztwa Centralnego Dworca Pocztowego, o który toczyły się zacięte walki. Ofiary walk zostały uroczyście pogrzebane na podwórzu kamienicy nr 126, które stało się powstańczym cmentarzem.

Trzypiętrowa kamienica przy Chmielnej 126 została wzniesiona w 1897 roku najprawdopodobniej dla Józefa Bakela. Sztukaterie z jej fasady skuto w latach 60. XX w. Z wystroju zewnętrznego pozostał gzyms wieńczący (odrestaurowany przy okazji wymiany dachu), boniowania w parterze i część balkonów z balustradami i wspornikami. Zachował się też układ przejazdu bramnego i klatki schodowe.

Kamienica w roku 1938 i 2022.

Kamienica na ul. Chmielnej 128 w Warszawie, należąca niegdyś do Szmula i Ruchli Gartsztajnów, została wybudowana w 1889 roku. Składa się z części frontowej oraz oficyn, których część została zniszczona i rozebrana. Budynek posiada cztery wewnętrzne klatki schodowe. Część balkonów została rozebrana ze względu na ich zły stan techniczny.

Kamienica w roku 1938 i 2022.

Kamienica przy ul. Chmielnej 130 należała do rodziny Nisenszalów. Powstała w 1897 roku i szczyciła się piękną, secesyjną dekoracją fasady. Przetrwała bombardowanie Warszawy, ale po wojnie nie doczekała się remontu. Brak należytej opieki spowodował stopniowe pogorszenie stanu budynku, w efekcie czego w okresie PRL-u skuto zdobienia i balkony grożące katastrofą budowlaną. Obecnie kamienica jest opuszczona, mówi się o planach jej remontu. W podwórku natomiast zachowała się kapliczka z Maryją.

Kamienica w roku 1938 i 2022.

Ciąg trzech kamienic przetrwał dekady zawirowań historycznych, zmian ustrojów i wojen. Uparcie trwa do dzisiaj i świadczy o wyglądzie pierzei na krańcu zachodniego Śródmieścia Warszawy na przełomie XIX i XX wieku, dlatego zdecydowanie warty jest zachowania. Niestety, póki co nie ma kompleksowego planu na rewitalizację i zagospodarowanie budynków.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z polskimi zabytkami! To może Cię zainteresować: 

– NIEISTNIEJĄCE ZABYTKI: CZERWONY PAŁAC BRANICKICH W WARSZAWIE
– PERŁY PRZEDWOJENNEJ WARSZAWY: FILHARMONIA NARODOWA KIEDYŚ I DZIŚ

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Historia | Polska

Widok ul. Chmielnej w kierunku ul. Żelaznej, rok 1960 i 2022.

Chmielna 126 w latach 90. XX w. i obecnie. Źródło: tubylotustalo.pl

Lata 90. XX w.
Ocalałe balkony.
Przejazd bramny.
Przejazd bramny.
Kuta brama.
Element kutej bramy.
Brama.
Wspornik.
Balkon.

Temat: Trzy kamienice z ul. Chmielnej. Skrawek Warszawy z przełomu XIX i XX w.

Źródła: wczorajidzis.blogspot.com, warszawa.ap.gov.pl, miastojestnasze.org, domena publiczna

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej