ARCHITEKTURA

Uchwała Krajobrazowa Gdańsk. Kolejne reklamy znikają z miasta.

Uchwała Krajobrazowa miasta Gdańsk to jedna z pierwszych ustaw tego typu przyjęta w Polsce. Podobne ustawy podjęły już między innymi Poznań, o czym przeczytacie (tutaj), a także Warszawa, której radni wczoraj podjęli taką samą ustawę (przeczytacie tutaj). Zobaczcie, jak nowa uchwała respektowana jest w Gdańsku.

Przykładów dobrych zmian w Gdańsku w odniesieniu do usuwania wszechobecnej w miastach szyldozy można wymienić sporo. Jedną z najświeższych zmian jest usunięcie wielkoformatowej reklamy z budynku na rogu al. Grunwaldzkiej i Słowackiego.

Tak na facebookowym fanpage Uchwała Krajobrazowa Gdańska chwalona jest zmiana:

„Nie ma, i już nie wróci! Budynek na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i Słowackiego został uwolniony z reklamy wielkoformatowej szczelnie zasłaniającej cały budynek. Ze środków, które wspólnota zarobiła na udostępnianiu elewacji pod reklamę można zrealizować jej remont…. kilka razy. Decyzja, żeby budynek znów wyglądał ładnie – tak jak sąsiednie obiekty, które reklam nie miały – jest po stronie mieszkańców. Od 11 lat umieszczanie reklam na oknach mieszkań jest niezgodne z przepisami prawa budowlanego. W tym czasie ta reklama była przedmiotem niezliczonych postępowań. Dopiero Uchwała Krajobrazowa Gdańska umożliwiła jej skuteczne usunięcie!” 

Warto również dodać, że wraz z wdrożeniem w życie Uchwały Krajobrazowej Gdańska powstał specjalny poradnik, który daje wskazówki przedsiębiorcom i wspólnotą w jaki sposób powinny być prezentowane szyldy, banery i tablice reklamowe. Pełen poradnik znajdziecie tutaj! 
Furtkę do powstania dokumentu utworzyła przyjęta przez Sejm RP tzw. “ustawa krajobrazowa”. Dała ona samorządom możliwość tworzenia podobnych dokumentów na poziomie gminy. Intensywne prace nad projektem poznańskiej uchwały krajobrazowej trwały od marca 2017 roku, gdy radni wyrazili wolę przyjęcia dokumentu. Pierwszym krokiem było opracowanie wstępnych propozycji zapisów, które miałyby się w nim znaleźć.

Listę propozycji udało się zebrać dzięki pracom zespołu roboczego i konsultacyjnego w Wydziale Urbanistyki i Architektury. Zespoły analizowały dokumenty planistyczne, podręczniki dobrych praktyk, wytyczne konserwatorskie i zwracały uwagę na regulacje funkcjonujące w innych miastach w Europie. Zapisy upubliczniono w listopadzie 2017 r. Każdy mógł się do nich odnieść. Do końca lutego tego roku wpłynęło aż 227 uwag. Część z nich trafiła do ostatecznego projektu uchwały.

źródło: Facebook / Uchwała Krajobrazowa Gdańsk

 

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej