ARCHITEKTURA

Warszawa: architekci przebudowali zwykły dom z lat 70.

Architekci przebudowali zwykły dom z lat 70. tworząc piękną, ażurową część. To pomysł architektów z biura MFRMGR. Dom po przebudowie zgłoszono do konkursu Brick Award 2019, w którym zajął I miejsce i pokonał inne zgłoszone domy jednorodzinne w Polsce.

Zadaniem architektów była przebudowa skrajnego segmentu domu szeregowego z lat 70. XX wieku. Jego nowy właściciele spotkali się z typowymi problemami dla budynków z tego okresu. Słabej jakości materiały budowlane, wyniesiony parter i niepraktyczny układ ścian wewnętrznych – z tymi utrudnieniami musieli zmierzyć się architekci. Budynek już dużo wcześniej był powiększony. W dodatkowym skrzydle znajdował się garaż, salon, a nad nim taras.

Naszym zadaniem było stworzenie nowego układu funkcjonalnego wewnątrz, oraz całkowita przebudowa dobudówki w jej istniejącym obrysie. Punktem wyjścia był kontekst lokalizacji – reprezentacyjna część Warszawy zaplanowana jako „Miasto-Ogród” z dużą ilością zieleni i przestrzeni rekreacyjnych – wyjaśniają autorzy projektu.

Pragnienie bliskości zieleni architekci zrealizowali projektując ramy dla roślin. Chcieli powiększyć istniejący ogród, którego częścią i kontynuacją miały być zarówno ściany jak i taras budynku. Dzięki temu właściciele zyskali przestrzeń rekreacyjną na zewnątrz. Poprawie uległa komunikacja i stworzyli zewnętrzną stalową klatkę schodową, która daje bezpośredni dostęp z salonu na taras. Ten ostatni powstał na pierwszym piętrze. Ściany z cegły delikatnie osłaniają taras przed wzrokiem przechodniów, a przez znajdujące się w nich otwory i ażurowe fragmenty przenikają promienie słońca. 

Wnętrze dostosowane zostało do potrzeb współczesnej, czteroosobowej rodziny – na parterze powstała otwarta strefa dzienna o powierzchni 70 m kw., piętro mieści trzy wygodne sypialnie, a piwnica funkcje uzupełniające. Świetliki umieszczone w płaskim dachu, dzięki otworom przebitym w stropach, doświetlają również niższe kondygnacje.

Budynek zdobył niedawno pierwszą nagrodę w konkursie Wienerberger Brick Award 2019 w kategorii “Feeling at home”, oraz nominacja w kategorii domów jednorodzinnych przez portal Archdaily do międzynarodowej nagrody  “Building of the year 19”.

Pracownię MFRMGR tworzy duet Marta Frejda oraz Michał Gratkowski. Ich biuro znajduje się w Warszawie. Zespół cechuje nietypowe podejście do projektowania, zawsze z naciskiem na realizację założonej dla budynku funkcji. Najczęściej udaje im się to osiągnąć w efektowny i nieoczywisty sposób.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Warszawa | Renowacja

zdjęcia: Maciej Jeżyk / ONI, źródło: MFRMGR


Publikacja powstała w ośrodku domków na wynajem Camppinus Park w Jezierzanach, gdzie redakcja magazynu whiteMAD tymczasowo przeniosła swoją siedzibę. Jeżeli jesteście miłośnikami nowoczesnej architektury, inteligentnych domów oraz weekendowych wypadów za miasto, to miejsce jest dla was idealne!

Recent Posts

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Spodek w Katowicach ma już ponad 50 lat. Stanowi jedną z ikon polskiej architektury

Spodek to jedna z ikon polskiej architektury powojennej. Ta niezwykle odważna i nowatorska konstrukcja powstała…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej