Warszawa: architekci przebudowali zwykły dom z lat 70.

Architekci przebudowali zwykły dom z lat 70. tworząc piękną, ażurową część. To pomysł architektów z biura MFRMGR. Dom po przebudowie zgłoszono do konkursu Brick Award 2019, w którym zajął I miejsce i pokonał inne zgłoszone domy jednorodzinne w Polsce.

Zadaniem architektów była przebudowa skrajnego segmentu domu szeregowego z lat 70. XX wieku. Jego nowy właściciele spotkali się z typowymi problemami dla budynków z tego okresu. Słabej jakości materiały budowlane, wyniesiony parter i niepraktyczny układ ścian wewnętrznych – z tymi utrudnieniami musieli zmierzyć się architekci. Budynek już dużo wcześniej był powiększony. W dodatkowym skrzydle znajdował się garaż, salon, a nad nim taras.

Naszym zadaniem było stworzenie nowego układu funkcjonalnego wewnątrz, oraz całkowita przebudowa dobudówki w jej istniejącym obrysie. Punktem wyjścia był kontekst lokalizacji – reprezentacyjna część Warszawy zaplanowana jako „Miasto-Ogród” z dużą ilością zieleni i przestrzeni rekreacyjnych – wyjaśniają autorzy projektu.

Pragnienie bliskości zieleni architekci zrealizowali projektując ramy dla roślin. Chcieli powiększyć istniejący ogród, którego częścią i kontynuacją miały być zarówno ściany jak i taras budynku. Dzięki temu właściciele zyskali przestrzeń rekreacyjną na zewnątrz. Poprawie uległa komunikacja i stworzyli zewnętrzną stalową klatkę schodową, która daje bezpośredni dostęp z salonu na taras. Ten ostatni powstał na pierwszym piętrze. Ściany z cegły delikatnie osłaniają taras przed wzrokiem przechodniów, a przez znajdujące się w nich otwory i ażurowe fragmenty przenikają promienie słońca. 


Wnętrze dostosowane zostało do potrzeb współczesnej, czteroosobowej rodziny – na parterze powstała otwarta strefa dzienna o powierzchni 70 m kw., piętro mieści trzy wygodne sypialnie, a piwnica funkcje uzupełniające. Świetliki umieszczone w płaskim dachu, dzięki otworom przebitym w stropach, doświetlają również niższe kondygnacje.

Budynek zdobył niedawno pierwszą nagrodę w konkursie Wienerberger Brick Award 2019 w kategorii “Feeling at home”, oraz nominacja w kategorii domów jednorodzinnych przez portal Archdaily do międzynarodowej nagrody  “Building of the year 19”.

Pracownię MFRMGR tworzy duet Marta Frejda oraz Michał Gratkowski. Ich biuro znajduje się w Warszawie. Zespół cechuje nietypowe podejście do projektowania, zawsze z naciskiem na realizację założonej dla budynku funkcji. Najczęściej udaje im się to osiągnąć w efektowny i nieoczywisty sposób.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Warszawa | Renowacja

zdjęcia: Maciej Jeżyk / ONI, źródło: MFRMGR


Publikacja powstała w ośrodku domków na wynajem Camppinus Park w Jezierzanach, gdzie redakcja magazynu whiteMAD tymczasowo przeniosła swoją siedzibę. Jeżeli jesteście miłośnikami nowoczesnej architektury, inteligentnych domów oraz weekendowych wypadów za miasto, to miejsce jest dla was idealne!